لیفت پیشانی از فرق سر

 

      

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن – دکتر فرناد کرمی فر

 

 تعریف: عمل جراحی برای بالا بردن پیشانی و ابروها و برطرف کردن چین و چروک پیشانی که از طریق برشی 8-7 سانتیمتر خلف خط مو انجام میشود.

 

طول مدت جراحی: تقریبا: دو ساعت

 

مدت زمان بستری بودن  بیمار در کلینیک: بیمار همان روز مرخص می باشد

 

 

      

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن – دکتر فرناد کرمی فر

 

 تعریف: عمل جراحی برای بالا بردن پیشانی و ابروها و برطرف کردن چین و چروک پیشانی که از طریق برشی 8-7 سانتیمتر خلف خط مو انجام میشود.

 

طول مدت جراحی: تقریبا: دو ساعت

 

مدت زمان بستری بودن  بیمار در کلینیک: بیمار همان روز مرخص می باشد

 

بیهوشی: ترجیحا" بیهوشی عمومی ولی این عمل تحت بیحسی عمومی و تزریق وریدی داروهای خواب آور نیز انجام میشود.

 

مدت زمان بهبودی: بیمار 14-10 روز بعد از عمل می تواند به سرکار خود باز گردد.

فعالیت شدید بدنی 4-3 هفته بعد از عمل مجاز  می باشد.

 

دفعات عمل: یکبار

 

عوارض احتمالی: آسیب عصبی – عفونت – عدم تقارن ابروها – کبودی – ریزش مو در مجاورت خط برش – بالارفتن خط مو و بلند شدن پیشانی – بیحسی – خارش در محل خط برش – کم یا زیاد بالا کشیدن – عوارض مربوط به بیهوشی.

 

ماندگاری: طولانی مدت

 

معادل لاتین: Coronal lift

 

ایران فیس لیفت

www.Iranfacelift.net

———————————————————

مراقبت بعد از عمل لیفت ابرو و پیشانی

داروهای ضد درد

  1. – بعد ازعمل جراحی برای شما داروهای ضد درد تجویز میگردد و شما بر اساس نظر پزشکتان این داروها را برای مدت 5-3 روز مصرف میکنید.
  2. –  غالبا" با مصرف منظم داروهای تجویزی درد شما کنترل می گردد ولی اگر همچنان درد داشتید با مشورت پزشکتان یا دوز داروها را بیشتر کرده و یا اینکه داروهای ضد درد را به فواصل کمتری از هم مصرف نمایید و یا با مشاوره با پزشکتان داروهای ضد درد قوی تری مصرف کنید.

 

کمپرس یخ

– یک کیسه یخ خرد شده را طوری روی پیشانی خود قرار دهید که تمامی نواحی آنرا بپوشاند.

– برای آنکه شدت سرما یکنواخت بماند منتظر نمانید که یخ ها کاملا" آب شوند , هر نیم ساعت یخ های جدیدی در کیسه قرار دهید و آب را از کیسه تخلیه کنید.

– قرار دادن کمپرس یخ را برای مدت 48 ساعت  ادامه دهید. با این اقدام بطور قابل ملاحظه ای شدت تورم و کبودی کاسته می شود.

– قرار دادن کمپرس یخ در نیم ساعت اول بعد از عمل بیشترین اهمیت را در کنترل کبودی و تورم را دارد. لذا در اولین فرصت کمپرس یخ بگذارید.

– در زمان بیداری هر یکساعت 20 دقیقه کمپرس یخ بگذارید به عبارت دیگر 20 دقیقه کمپرس یخ بگذارید و 40 دقیقه  کمپرس را بردارید.

– اگر سرمای کمپرس یخ ایجاد درد در شما ایجاد کرد کمپرس را در مدت کمتری قرار دهید.

– دراز نکشید چون با دراز کشیدن جریان خون در صورت شما زیاد می شود که منجر به افزایش تورم و کبودی می گردد.

– هرچه بیشتر در حالت نشسته یا ایستاده باشید , تورم و کبودی صورت شما کمتر می شود. در صورت تمایل به دراز کشیدن دو یا سه بالشت زیر سرتان قرار دهید تا بدین ترتیب سرتان بالاتر قرار گیرد.

– کم شایع نیست که برای 5-3 روز  تورم در پلک فوقانی داشته باشید. گاها" تورم آنقدر می شود که باز کردن چشمها برایتان بسیار دشوار می شود.

– میزان تورم در روز سوم بعد از عمل  به حداکثر میرسد.

– کبودی اطراف چشمها و نواحی پیشانی شما از روز 7-5 بعد از عمل جراحی شروع به بهبودی میکند و اکثرا" بعد از دو هفته برطرف می گردد.

– برای تسریع در رفع کبودی , از روز سوم بعد از عمل می توانید کمپرس گرم (نه داغ که بسوزید) بگذارید. مدت زمان قراردادن کمپرس گرم نیز مشابه کمپرس یخ است یعنی در هر ساعت 20 دقیقه کمپرس گرم بگذارید.

– برای کمپرس گرم گذاشتن میتوانید از یک کیف برقی یا حوله که با بخار کتری گرم شده است استفاده کنید. عینکهای حاوی ژلهای گرم کننده نیز در صورت مرغوب بودن قابل استفاده است.

– به یاد داشته باشید که با قرار دادن کمپرس گرم تورم صورت شما افزایش می یابد که علت آن افزایش جریان خون در صورت است ولی متقابلا" با افزایش جریان خون تعداد سلولهای پاک کننده لخته خون نیز افزایش می یابد که باعث میشود که کبودی زودتر برطرف گردد.

– گاها" بدنیال لیفت ابرو ؛ قطره ای از خون زیر ملتحمه چشم نفوذ میکند که باعث قرمزی سفیدی تخم چشم می شود علیرغم ظاهر نگران کننده آن مشکلی ایجاد نمیکند و معمولا" ظرف سه هفته برطرف میشود.

 

پانسمان و مراقبت بعد از عمل

– در بسیاری از موارد نیازی به پانسمان نیست و در صورت نیاز برای مدت 24 ساعت برای بیمار پانسمان گذاشته میشود.

– شما می توانید 24 ساعت بعد از عمل لیفت ابرو دوش بگیرید و صورتتان را بشویید.

– شما می توانید نواحی که بخیه شده اند را به آرامی بشویید و با قرار دادن گاز و یا دستمال تمیزی خیلی آرام آنرا خشک کنید بدون آنکه به بخیه فشار بیاید.

– بعد از عمل ژلی برای شما تجویز میگردد که روزانه دو بار  به آرامی به بخیه ها بمالید به همین منظور ابتدا دست خود را شسته بعد از خشک شدن قدری ژل را نوک انگشت خود قرار داده ؛ بصورت ضربه ای آرام آنرا روی بخیه ها قرار دهید. از گوش پاک کن برای مالیدن ژل یا پماد استفاده نکنید زیرا گره بخیه ها در پنبه گوش پاک کن گیر کرده باعث میشود که گره آنها باز شود

– از زدن مواد آرایشی به بخیه ها اجتناب نمایید.

– از انجام هر گونه فعالیت شدید که منجر به عرق کردن در اطراف بخیه ها شود پرهیز کنید.

 

خوابیدن

– 3 روز اول بعد از جراحی  3-2 بالشت زیر سرتان قرار دهید تا بالاتر قرار گیرد.

– شما می توانید به پهلو بخوابید ولی فقط به یک پهلو نخوابید زیرا در غیراینصورت بویژه چشم و پیشانی تان نسبت بطرف مقابل متورم تر خواهد شد.

– برای اطمینان از یک خواب خوب شبانه ؛ قبل از خواب ضد درد میل کنید.

– غیر معمول نیست که بعد از عمل جراحی و بیهوشی خواب آلود  و بی رمق باشید در صورت لزوم با مراعات نکات فوق الذکر دراز کشیده و استراحت نمایید.

 

مصرف مواد غذایی

بدنبال بیهوشی عمومی  رژیم غذایی خاصی باید رعایت شود. بعد از هوشیاری کامل  ازمایعات صاف شده مانند آب میوه ؛ سوپ صاف شده  و امثالهم مصرف کنید سپس برای دو روز غذاهای نرم فاقد ادویه تند  از جمله پوره سیب زمینی میل نمایید.

 

فعالیت

– برای 24 ساعت اول بعد ازعمل نیمه نشسته یا نشسته و آرام باشید. از خم شدن ؛ بلند کردن اجسام سنگین ؛ هل دادن و کشیدن اجسام و یا زور زدن برای حداقل 3 روز پرهیز کنید.

– وقتی که ورم پلکهایتان برطرف شد و دید کامل داشتید اجازه رانندگی دارید.

– وقتی که ورم پلکهایتان برطرف شد و دید کامل داشتید ؛ اجازه رانندگی دارید.

– شما در چهار هفته اول باید 25٪ فعالیت ورزشی خود را داشته باشید و بعد از چهار هفته میتوانید بطور طبیعی فعالیت خود را داشته باشید. تا 3 ماه بعد از عمل جراحی بدنبال فعالیت و ورزش تورم پلک ها و پیشانی و خستگی غیرمعمول نمی باشد.

 

آرایش کردن

– دو هفته بعد از کشیدن بخیه ها در صورت التیام کامل زخمتان مجاز به آرایش روی خطوط بخیه ها  می باشید.

 

پیگیری بعد از عمل

– 5-7 روز بعداز عمل جهت بررسی زخمتان و کشیدن بخیه ها به شما وقت ویزیت داده می شود.

– اگر بخیه ها بیشتر از 7 روز بماند در اینصورت کشیدن آنها دشوار میشود و در اطرافشان قرمزی ایجاد میشود که موقتی بوده وبا کشیدن بخیه ها برطرف میگردد.

– اگر در خصوص تاریخ و زمان ویزیتتان شک دارید یا به شما بعد از عمل جراحی در خصوص زمان کشیدن بخیه ها وقت داده نشده است در اینصورت باید با مطب تماس بگیرید و کسب اطلاع نمایید.

 

در صورت موارد ذیل با مطب تماس بگیرید

– تب بالای 38 درجه سانتیگراد بعداز 48 ساعت از انجام عمل جراحی (تب خفیف 37.5 سانتیگراد برای 2-1 روز بعد از عمل جراحی طبیعی است)

– تورمی که بعد از 3 روز بهبود نیابد.

– درد شدید پشت پلک که با مصرف داروهای ضد درد التیام نیابد

– سردرد شدید علیرغم مصرف داروهای ضد درد

 

بعد از عمل جراحی لیفت ابرو اتظار موارد ذیل را داشته باشید:

– در زمانیکه پیشانی شما متورم است ؛ قدری عدم تقارن در ابروها و پلکهای فوقانی شما وجود خواهد داشت. ظاهرتان نیز ممکن است غیرطبیعی بنظر برسد. نگران نباشید چون با فروکش کردن تورم ؛ این عوارض برطرف میگردد.

– عمده تورم برای حداقل 6 هفته و تا 3 ماه و گاها" حتی طولانی تر باقی بماند. این یک پدیده بسیار شایع است و باید صبور باشید. همه چیز با فروکش کردن تورم فروکش میکند.

– برای جلوگیری از خونریزی بعد ازعمل ؛ از سرفه کردن شدید یا گرفتن بینی خود برای 3 روز بعد از عمل جراحی خودداری کنید.

– هنگام سرفه یا عطسه کردن جهت بحداقل رساندن فشار بصورتتان ؛ دهان خود را بازتر کرده تا هوا بسهولت خارج شود بدین ترتیب فشار کمتری به صورتتان وارد می آید.

– وقتی که عصب بهبود می یابد شما ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا حالت برق گرفتگی درمحل زخم و پیشانی داشته باشید.

– ممکن است در فرق سر احساس خارش داشته باشید

– اختلالات حسی و حرکتی ناحیه پیشانی و فرق سر و ابرو ها اکثرا" ظرف 6 ماه و نهایتا" یکسال برطرف میگردد.

– ناهمواری و برجستگی در اطراف بخیه ا در ناحیه لای موی سر به مرور زمان برطرف میگردد. با ماساژ دادن  رفع شدن آنها تسریع میگردد ولی بازهم چندهفته طول میکشد.

– اسکار ممکن است 12-6 هفته طول بکشد تا نرم شود ولی ممکن است نیاز به درمان با داروهای حاوی ژل سیلیکون  توام با ماساژ دادن منظم روی ناحیه برجسته برای مدت 3 ماه داشته باشد.

– بیاد داشته باشید که اغلب 8 هفته طول میکشد تا بافت بعد از عمل جراحی آرام بگیرد. هر چه زمان می گذرد ظاهر شما بهتر خواهد شد بطوریکه در 4 ماه بعدازعمل جراحی در مقایسه به 2 ماه بعد ا زعمل جراحی ظاهر بهتری خواهید داشت.

تلفنهای تماس

در موارد غیرضروری: 88913900

در موارد ضروری: 09391992400

ایران فیس لیفت

www.Iranfacelift.net