قرار دادن پروتز گونه

 

     

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن – دکتر فرناد کرمی فر

 

تعریف: در این عمل قطعات استریل از پیش طراحی شده تحت نام پروتز که عمدتا" از جنس سیلیکون می باشد از راه دهان یا از طروق دیگر روی استخوان گونه قرار داده میشود.

 

مدت زمان عمل جراحی: حدود یکساعت

 

 

     

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن – دکتر فرناد کرمی فر

 

تعریف: در این عمل قطعات استریل از پیش طراحی شده تحت نام پروتز که عمدتا" از جنس سیلیکون می باشد از راه دهان یا از طروق دیگر روی استخوان گونه قرار داده میشود.

 

مدت زمان عمل جراحی: حدود یکساعت

 

مدت زمان بستری بودن بیمار: بیمار همان روز عمل مرخص می باشد.

 

بیهوشی: این عمل را میتوان تحت بیحسی موضعی توام با تزریق داروهای آرامبخش انجام داد و گاها" تحت بیهوشی عمومی انجام میشود.

 

مدت زمان بهبودی: بیمار 4 روز بعد از عمل تورم زیادی در ناحیه گونه ها خواهد داشت وبعد از آن تورم بسرعت کاهش می یابد. بیمار یک هفته بعد از عمل جراحی می تواند به سرکار خود بازرگردد

انجام فعالیت شدید بدنی از 4 هفته بعد از عمل مجاز می باشد.

 

دفعات عمل: یکبار

 

عوارض احتمالی: تجمع خون ( هماتوم) – تجمع خونابه ( سروما) – اختلال موقتی حسی صورت – اختلال موقتی حرکتی صورت- عدم تقارن- حجم کمتر یا بیشتر از حد انتظار بیمار قرار دادن- عفونت

 

ماندگاری: دائمی

 

معادل لاتین: Malar Implantation

جهت ملاحظه اسلایدهای قرار دادن پروتز گونه از داخل دهان به گالری مراجعه فرمایید.

ایران فیس لیفت

———————————————————————-

فرق پروتزهای گونه و زیرگونه

 

  1.  
  2. از سن 40-30 سالگی بافت روی  نیمه داخلی ( طرف بینی) گونه دچار آتروفی شده و در آن ناحیه گودی ایجاد می گردد ،  لذا برای پر کردن آن ناحیه از پروتزهای زیرگونه که شکل خاص داشته استفاده میشود. این پروتزها باعث افزایش حجم قسمت  داخلی و پایین گونه میشوند و به فرد بویژه در حالت خندیدن ظاهر سنجابی میدهد.
  3. عکس زیر محل قرار گیری پروتز زیرگونه را نشان میدهد
  4.  

 

پروتز گونه باعث برجستگی قسمت بیرونی و بالای گونه را باعث میشود و در افرادی استفاده میشود که استخوان گونه برجستگی کافی ندارد. قرار دادن پروتز گونه در جلوگیری از ایجاد خط خنده موثر است.

عکس زیر محل قرارگیری پروتز گونه را نشان میدهد.

 

چنانچه فردی برجستگی مکفی گونه نداشته باشد و نیمه داخلی صورتش نیز تخت می باشد در اینصورت از پروتز گونه ترکیبی استفاده میشود. پروتزهای ترکیبی  هم ناحیه گونه و هم ناحیه زیز گونه را پوشانده باعث برجستگی این نواحی میشوند.

عکس زیر محل قرار گیری پروتز گونه ترکیبی را نشان میدهد.

———————————————————-

ایجاد بیحسی و کرختی در ناحیه ای که پروتز گونه قرار داده شده است یک عارضه شایع و موقتی است و ظرف یکی دو ماه برطرف میشود و علت آن کشیدگی و آسیبهای جزیی است که به عصبهای حسی صورت وارد می آید ولی اگر بعداز گذشت چند ماه  ازقرار دادن پروتز ، وقتی لبخند می زنید یا دهانتان را باز می کنید یکطرف یا هر دو طرف  لب فوقانی شما دچار بیحسی و کرختی میشود علت آن برخورد پروتز به عصب  انفرا اربیت است ( عصبی که به ناحیه گونه و لب فوقانی حس دهی می کند) به عبارت دیگر جراح شما پروتز را خیلی نزدیک به این عصب قرار داده است که با لبخند زدن یا باز کردن دهان پروتز به عصب نزدیک شد و به آن برخورد میکند و باعث می گردد که تا یکی دو ساعت لب فوقانی شما بی حس گردد.

در چنین مواردی توصیه میشود که بیمار برای چندین ماه (حداکثر 6 ماه) صبر نماید چنانچه تغییری در وضعیت ایجاد بیحسی و کرختی لب  ایجاد نشد در آنصورت اگر بیحسی و کرختی در زمان لبخند زدن و باز کردن دهان برای بیمار قابل تحمل نبود جراح باید نسبت به تغییر محل پروتز باید اقدام نماید.

بیمار باید توجه داشته باشد جابجا کردن پروتز نیز خود ممکن است  با عوارضی همراه است لذا بیمار باید منفعت و ضرر عمل جراحی  مجدد را ارزیابی کند. به عبارت دیگر اگر کرختی و بیحسی جزیی و قابل تحمل است صلاح بر آنست که عمل مجدد صورت نگیرد.

در عکس زیر نواحی که به رنگ قرمز است توسط عصب انفرا اربیت حس دار می شود.

————————————–

بدنبال قرار دادن پروتز گونه بدلیل  دستکاری عضلات  رابط ناحیه گونه و دهان ممکن است  تا مدتی بیماران در لبخند زدن و خندیدن مشکل داشته باشند ولی وقتی  این عارضه دائمی خواهد شد که بیمار پروتز گونه خیلی بزرگ در صورتش قرار دهد که فشار دائمی بر روی عضلات می آورد و امانع حرکت روان آنها می شود و در صورت ادامه این عارضه و عدم تحمل آن توسط بیمار راهی جز درآوردن پروتز  و تعویض آن نیست.

—————————————–

بطور کلی جنس پروتزها سه گروهند. (1)  گروه اول  از جنس سیلیکون سخت بوده  که به آن سیلاستیک نیز گفته می شود و بیشترین جنس پروتزی است که  بویژه برای گونه و چانه استفاده میشود. بدن نسبت به آنها واکنشی نشان نمی دهد و احتمال عفونت با استفاده از آنها  کم است. و در صورت بروز عفونت نیازی نیست که حتما"  پروتز در آورده شود و با تجویز آنتی بیوتیک و تخلیه ترشحات عفونی ، عفونت کنترل می گردد. به دلیل انعطاف پذیری که پروتزهای سیلیکونی دارند ، نیازی به برش بزرگ برای قرار دادن آنها نمی باشد. در ابتدا ممکن است در لمس  سطحی با دست قابل لمس  باشند ولی بمرور زمان در لمس نرمتر می شوند.

یک حسن پروتزهای سیلیکونی آنست که چنانچه به هر علتی نیاز به درآوردن و یا تعویض آنها باشد ، با حداقل مشکل و دردسر در آورده می شوند. عکس زیر پروتز سیلیکونی چانه نشان داده شده است. این پروتزها همانظور که در شکل دیده میشود سطحی صاف و مات دارند.

(2)  گروه دوم پروتزها از جنس گورتکس هستند . این پروتزها  فوم متراکم هستند و منافذی در آنها وجود دارد که بافت اطراف می تواند در آنها نفوذ کند. بدلیل آنکه قابلیت انعطاف کمی دارند ، لذا برای قرار دادن آنها برش بزرگتری باید داده شود و در هنگام قرار دادن به عضلات و اعصاب اطرافشان فشار زیادتری وارد می آید. در صورتیکه پروتز به هر علتی عفونی شود باید تعویض گردد و در آوردن آنها نسبت به پروتزهای سیلیکونی دشوارتر است. وقوع عفونت بدون علت نامشخص ماهها بعد از قرار دادن این پروتزها دور از انتظار نمی باشد.

پروتزهای از جنس گورتکس  در لمس سفتی شان به مرور زمان از بین نمی رود و براحتی با لمس سطحی به وجودشان میتوان پی برد.

در عکس زیر انواع پروتز از جنس گورتکس نشان داده شده است . این پروتزها سطحی صاف داشته و رنگ آنها سفید صدفی می باشد.

(3) گروه سوم پروتزهای مدپور- پورکس هستند که بافت سفت استخوانی داشته و منافذ زیادی دارند لذا بافت اطرافشان به مقدار زیادی در آنها نفوذ میکند با این شرایط تعویض آنها با آسیب بافت مجاور پروتز همراه می باشد. در صورت عفونت این پروتزها نیز مشابه پروتزهای گورتکس باید حتما" در آورده شوند. 

پروتزهای مدپور – پورکس با کمک پیچ به استخوان ناحیه عمل فیکس میگردند و وقتی که بخواهیم که هم برجستگی و هم طول فک افزایش یابد کاربرد دارند.

بیشترین کاربرد این جنس از پروتز برای حجیم کردن فک  تحتانی می باشد. در عکس زیر نمونه این پروتز نشان داده شده است . پروتزهای مدپور- پورکس سطحی زبر و متخلل داشته و غیر قابل انعطاف هستند.

ایران فیس لیفت

—————————————————

متداولترین روش قرار دادن پروتز گونه از داخل دهان است که در این روش برشی روی مخاط داخل دهان داده میشود با بلند کردن عضلات از روی استخوان گونه ؛ پروتز مستقیما" روی استخوان و زیر عضلات ناحیه گونه قرار داده میشود. برخلاف تصور افراد جامعه پروتز گونه حرکت نمیکند و کاملا" در جای خود ثابت باقی می ماند و در اثر ضربات محکم نیز جابجا نمی شود ولی اگر جراح به اشتباه پروتز را بجای آنکه روی استخوان قرار دهد ؛ در بین عضلات گونه قرار دهد در اینصورت در لمس و حرکت دادن بافت ناحیه گونه فرد احساس میکند که پروتز به سمت بالا و پایین حرکت میکند و ثابت نیست در اینصورت باید پروتز در آورده شود و در محل اصلی اش قرار داده شود.

روشهای دیگر قراردادن پروتز گونه به هنگام لیفت صورت است که از طریق برش لیفت صورت که پوست بلند شده است فضایی روی استخوان گونه ایجاد شده و پروتز قرار داده میشود.

همچنین به هنگام لیفت پیشانی و ابرو از فرق سر نیز می توان وقتی لایه پوستی عضلانی از روی جمجمه بلند شده است ؛ پروتز را از بالا روی گونه قرار داد. روش دیگر قرار دادن پروتز گونه از طریق برش پلک تحتانی می باشد بویژه در عمل گربه ای کردن چشمها.

ایران فیس لیفت

————————————————-

مراقبتهای بعد از عمل جراحی قرار دادن پروتز گونه

۱- بمدت ۴۸ ساعت در ناحیه عمل شده کمپرس یخ بگذارید.

۲- به حد کافی استراحت داشته باشید. در طول ۲ هفته بعد از عمل جراحی حداقل فعالیت بدنی داشته باشید.

۳- یک روز بعد از انجام عمل جراحی شما میتوانید دوش بگیرید و یا اینکه صورت و موهایتان را بشویید.

۴- در صورت دردی که با دوز تجویزی داروها کنترل نمی گردد؛ میتوانید هر چهار ساعت علاوه بر داروهای تجویزی استامینوفن مصرف کنید.

۵- روز اول بعد از عمل جراحی  غذاهای مایع نظیر سوپ بخورید؛ از روز دوم غذاهای نرم را شروع کنید و با کاهش درد هنگام جویدن تدریجاً به سمت خوردن غذاهای معمولی پیش بروید. مراقب باشید که تکه های سخت غذا محل بخیه را در دهانتان باز نکند.

روزهای ابتدایی بعد از عمل جراحی نوشیدنی های مقوی بنوشید.

۶- در طول یک هفته بعد از عمل جراحی روزی سه تا چهار بار دهان شویه کنید همچنین بدنبال هر بار صرف غذا دهان شویه نمایید.

۷- اگر برای شما لوله هایی جهت تخلیه ترشح ( موسوم به درن) در داخل دهانتان تعبیه شده است ؛ هر۸ ساعت مقدار ترشح خارج شده از طریق این لوله ها را ثبت کنید.

۸- برشها و بخیه های داخل دهان در چند روز اول بعد از عمل جراحی ممکن است مسواک زدن را ناخوشایند کند؛ به همین منظور می توانید از میله های بلند چوبی که سرشان پنبه های گلیسرینه دارد بجای مسواک استفاده کنید.

۹- باید انتظار تورم و تا حدودی کوفتگی را داشته باشید که موقتی است و ظرف چند هفته برطرف میشود.

۱۰- در ناحیه عمل نواحی بیحس و سفت خواهید داشت  و شما ممکن است احساس سفتی و اشکال در حرکت دادن لبها داشته باشید که یک روند طبیعی است و ظرف چند ماه برطرف می گردد.

۱۱- دو و نیم هفته بعد از عمل جراحی شما بصورت تدریجی می توانید به فعالیت فیزیکی خود مثل بالا و پایین پریدن ؛ دوچرخه سواری و ورزشهای آئروبیک بپردازید. 

بیاد داشته باشید که هر فعالیتی که باعث ایجاد درد درناحیه عمل شود مفهوم آن را دارد که شما در انجام آن فعالیت زیاده روی کرده اید.

۱۲- اگر درجه حرارت بدنتان از ۳۷ درجه سانتیگراد بیشتر شد به پزشکتان خبر دهید.

۱۳- در صورت بروز هرگونه مشکلی پزشکتان را مطلع کنید.

منبع: dryaremchuk.com

ایران فیس لیفت

——————————————-

 

 

استفاده  ازماسکهای فشاری تاثیری مهمی در کاهش تجمع لخته خون ( هماتوم) ؛ مایع لنفاوی ( سروما) و کنترل تورم در ۲۴ ساعت اول قرار دادن انواع پروتز گونه و چانه دارد.

لذا توصیه میشود که بدنبال قرار دادن اینگونه از پروتز ها بلافاصله بعد از عمل جراحی به مدت۲۴ ساعت گن صورت بسته شود.

منبع:aesthetic facial implants ;william binder

ایران فیس لیفت

————————————————

بعد از قرار دادن پروتز چانه یا گونه چه مدت نباید روی صورت خوابید؟

 

آیا میدانید که بدنبال کارگذاری پروتز گونه یا چانه  حداقل بمدت ۳ هفته بعد از عمل جراحی نباید روی صورت خوابید یا به عنوان دیگر باید از تحت فشار قرار گرفتن ناحیه پروتز اجتناب نمود.

منبع: Yarechuk , atlas of facial implants

ایران فیس لیفت