قرار دادن پروتز چانه

 

       

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن – دکتر فرناد کرمی فر

 

تعریف: این عمل برای افرادی انجام میشود که چانه آنها رشد کمی داشته و عقب می باشد. پروتز چانه از دو طریق قرار داده میشود عمدتا" از زیر چانه قرار داده میشود روش دیگر قراردادن از داخل دهان می باشد.

 

مدت زمان عمل جراحی: حدود یکساعت

 

 

       

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن – دکتر فرناد کرمی فر

 

تعریف: این عمل برای افرادی انجام میشود که چانه آنها رشد کمی داشته و عقب می باشد. پروتز چانه از دو طریق قرار داده میشود عمدتا" از زیر چانه قرار داده میشود روش دیگر قراردادن از داخل دهان می باشد.

 

مدت زمان عمل جراحی: حدود یکساعت

 

مدت زمان بستری بودن بیمار: بیمار همان روز عمل مرخص می باشد.

 

بیهوشی: این عمل را میتوان تحت بیحسی موضعی توام با تزریق داروهای آرامبخش انجام داد ، گاها" بیهوشی عمومی نیز داده میشود.

 

مدت زمان بهبودی: بیمار یک هفته بعد از عمل می تواند به سرکار خود بازگردد و فعالیت شدید بدنی نیز بعد از 3 هفته بعد از جراحی مجاز می باشد.

 

دفعات عمل: یکبار

 

عوارض احتمالی: عفونت ( بیشتر در موارد قرار دادن پروتز از داخل دهان)‌- آسیب عصبی – آسیب عضلات ( بیشتر در موارد قرار دادن پروتز از داخل دهان)‌ – عدم تقارن – دراز شدن چانه

 

ماندگاری: دائمی

 

معادل لاتین: Chin implantation

جهت ملاحظه اسلایدهای قرار دادن پروتز چانه به گالری مراجعه فرمایید.

ایران فیس لیفت

————————————————————–

بطور کلی جنس پروتزها سه گروهند. (1)  گروه اول  از جنس سیلیکون سخت بوده  که به آن سیلاستیک نیز گفته می شود و بیشترین جنس پروتزی است که  بویژه برای گونه و چانه استفاده میشود. بدن نسبت به آنها واکنشی نشان نمی دهد و احتمال عفونت با استفاده از آنها  کم است. و در صورت بروز عفونت نیازی نیست که حتما"  پروتز در آورده شود و با تجویز آنتی بیوتیک و تخلیه ترشحات عفونی ، عفونت کنترل می گردد. به دلیل انعطاف پذیری که پروتزهای سیلیکونی دارند ، نیازی به برش بزرگ برای قرار دادن آنها نمی باشد. در ابتدا ممکن است در لمس  سطحی با دست قابل لمس  باشند ولی بمرور زمان در لمس نرمتر می شوند.

یک حسن پروتزهای سیلیکونی آنست که چنانچه به هر علتی نیاز به درآوردن و یا تعویض آنها باشد ، با حداقل مشکل و دردسر در آورده می شوند. عکس زیر پروتز سیلیکونی چانه نشان داده شده است. این پروتزها همانظور که در شکل دیده میشود سطحی صاف و مات دارند.

(2)  گروه دوم پروتزها از جنس گورتکس هستند . این پروتزها  فوم متراکم هستند و منافذی در آنها وجود دارد که بافت اطراف می تواند در آنها نفوذ کند. بدلیل آنکه قابلیت انعطاف کمی دارند ، لذا برای قرار دادن آنها برش بزرگتری باید داده شود و در هنگام قرار دادن به عضلات و اعصاب اطرافشان فشار زیادتری وارد می آید. در صورتیکه پروتز به هر علتی عفونی شود باید تعویض گردد و در آوردن آنها نسبت به پروتزهای سیلیکونی دشوارتر است. وقوع عفونت بدون علت نامشخص ماهها بعد از قرار دادن این پروتزها دور از انتظار نمی باشد.

پروتزهای از جنس گورتکس  در لمس سفتی شان به مرور زمان از بین نمی رود و براحتی با لمس سطحی به وجودشان میتوان پی برد.

در عکس زیر انواع پروتز از جنس گورتکس نشان داده شده است . این پروتزها سطحی صاف داشته و رنگ آنها سفید صدفی می باشد.

(3) گروه سوم پروتزهای مدپور- پورکس هستند که بافت سفت استخوانی داشته و منافذ زیادی دارند لذا بافت اطرافشان به مقدار زیادی در آنها نفوذ میکند با این شرایط تعویض آنها با آسیب بافت مجاور پروتز همراه می باشد. در صورت عفونت این پروتزها نیز مشابه پروتزهای گورتکس باید حتما" در آورده شوند. 

پروتزهای مدپور – پورکس با کمک پیچ به استخوان ناحیه عمل فیکس میگردند و وقتی که بخواهیم که هم برجستگی و هم طول فک افزایش یابد کاربرد دارند.

بیشترین کاربرد این جنس از پروتز برای حجیم کردن فک  تحتانی می باشد. در عکس زیر نمونه این پروتز نشان داده شده است . پروتزهای مدپور- پورکس سطحی زبر و متخلل داشته و غیر قابل انعطاف هستند.

ایران فیس لیفت

—————————————————-

مقایسه قرار دادن پروتز چانه از بیرون و داخل دهان

 

خیلی از  بیماران تمایل به قرار دادن پروتز چانه از داخل دهان دارند و بیشترین علت این تمایل بخاطر آنست که اسکار(محل برش) جراحی در پوست بجای نخواهند ماند ، حسن دیگر قرار دادن پروتز از داخل دهان التیام و بهبودی سریعتر می باشد ولی علیرغم این دو حسن اکثر جراحان زیبایی تمایل به قرار دادن پروتز از زیر چانه دارند به دلایل ذیل:

1- با روش قرار دادن پروتز از زیر چانه ، جراح  در قرار دادن پروتزهای طویلتر از جمله پروتزهای آناتومیک و اکستندد که  کناره های چانه را پر میکند  راحتتر عمل میکند و احتمال آسیب به اعصاب حسی منتال (عصب چانه ای)  کمتر است. در صورت آسیب این عصب اختلال حسی ناحیه چانه و لب تحتانی رخ میدهد.

2- با روش قرار دادن پروتز از داخل دهان ؛ احتمال آسیب به عضلات چانه  بیشتر است لذا بعداز عمل ممکن است اختلال حرکتی لب و افتادگی  گوشه لب رخ دهد.

3- در روش قرار دادن پروتز از زیر چانه ؛ جراح می تواند پروتز را به لایه رو استخوان چانه (پریوست) فیکس نماید و از جابجا شدن پروتز به سمت بالای جلوگیری نماید به عبارت دیگر در روش قرار دادن پروتز از داخل دهان احتمال جابجایی پروتز به سمت بالا وجود دارد.

4- در روش قرار دادن پروتز از داخل دهان احتمال عفونت پروتز بیشتر است بویژه اگر دندانهای بیمار جرم داشته باشد. جرم دندانها محل تجمع باکتریها می باشد.

منبع:US National Library of Medicine

————————————————–

عارضه الاکلنگی در قرار دادن پروتز چانه

چنانچه جراح در هنگام قرار دادن پروتز آناتومیک ( نعلی شکل) چانه فضایی کوچکتری نسبت به اندازه پروتز چانه ایجاد نماید بطوریکه پروتز را با فشار درون فضای ایجاد شده قرار دهد در اینصورت پروتز بخوبی بر روی استخوان چانه قرار نمیگیرد و در لمس ؛ پروتز به سمت بالا و پایین چانه حرکت میکند بدین صورت که قسمت میانی چانه اگر به سمت بالا رانده شود قسمتهای انتهایی پروتز چانه به سمت پایین حرکت میکند و بالعکس لذا به همین دلیل به آن عارضه الاکلنگی گفته میشود.

در چنین حالتی پروتز باید در آورده شود و فضای بزرگتری ایجاد نمود بطوریکه پروتز درون فضای ایجاد شده حرکت مختصری داشته باشد.

منبع: Latrenta cosmetic surgery

———————————————————–

آیا میدانید که ۶ هفته بعد از قرار دادن پروتز چانه جابجایی آن با ضربات سخت از جمله سقوط از پله صفر می باشد.

منبع: Realself

————————————————–

 

بطور معمول درد ظرف 7-5 روز بعد از قرار دادن پروتز چانه آرام می گیرد ؛ اگر  با گذشت 4 هفته بعد از عمل جراحی همچنان درد وجود دارد ؛ در این صورت در محل درد ؛ یکی از مشتقات استروئیدی تزریق میگردد.

چنانچه بعد از 6 هفته درد در ناحیه چانه ادامه داشت ؛ در این شرایط توصیه می گردد که پروتز درآورده شود و سایز کوچکتر پروتز چانه جایگزین شود.

منبع: realself

ایران فیس لیفت

——————————————–

 

بدنبال عمل جراحی قرار دادن پروتز چانه معمولاً تورم ظرف ۲ هفته فروکش میکند ولی در مواردی تورم تا ۲ ماه ممکن است ادامه می یابد بویژه اگر بیمار در حین عمل جراحی خونریزی کرده باشد ؛ زیر وجود خون دربافت باعث جذب مایع در ناحیه چانه میشود.

پزشکان اینگونه توصیه میکنند که در صورتیکه تورم با قرمزی و درد افزاینده همراه نیست که نشانه عفونت است ؛ حداقل ۲ ماه باید صبر نمود و بعد از آن زمان است که باید به فکر چاره بود.

منبع: realself.com

ایران فیس لیفت

——————————–

مزیت ماسکهای فشارنده صورت

 

 

استفاده  ازماسکهای فشاری تاثیری مهمی در کاهش تجمع لخته خون ( هماتوم) ؛ مایع لنفاوی ( سروما) و کنترل تورم در ۲۴ ساعت اول قرار دادن انواع پروتز گونه و چانه دارد.

لذا توصیه میشود که بدنبال قرار دادن اینگونه از پروتز ها بلافاصله بعد از عمل جراحی به مدت۲۴ ساعت گن صورت بسته شود.

منبع:aesthetic facial implants ;william binder

ایران فیس لیفت

————————————–

بعد از قرار دادن پروتز چانه یا گونه چه مدت نباید روی صورت خوابید؟

 

آیا میدانید که بدنبال کارگذاری پروتز گونه یا چانه  حداقل بمدت ۳ هفته بعد از عمل جراحی نباید روی صورت خوابید یا به عنوان دیگر باید از تحت فشار قرار گرفتن ناحیه پروتز اجتناب نمود.

منبع: Yarechuk , atlas of facial implants

ایران فیس لیفت

——————————–

عدم تقارن بعد از قرار دادن پروتز چانه

بعد از قرار دادن پروتز چانه ممکن است چانه نامتقارن بنظر برسد ؛ بطور کلی حداقل ۶ هفته و بطور ایده ال ۳ ماه باید از قرار دادن پروتز بگذرد تا  بتوان روی عدم تقارن پروتز چانه نظر داد.

اگر چانه ای از ابتدا بعلت ساختار آناتومیک فرد از قبل از عمل عدم تقارن داشته باشد با قرار دادن پروتز این عدم تقارن همچنان باقی خواهد ماند و یکی از راه هایی که برای رفع این نقیصه در اینگونه موارد توصیه می شود تزریق ژل جهت تقارن سازی می باشد

منبع: realself.com