عوارض

 

عارضه فرو رفتگی Aشکل بدنبال عمل لیفت پلک (عمل زیبایی پلک فوقانی)

 

 

عارضه فرو رفتگی Aشکل بدنبال عمل لیفت پلک (عمل زیبایی پلک فوقانی)

 

این عارضه بدنبال زیاد برداشتن چربی از قسمت خاصی از پشت پلک فوقانی توسط جراح رخ میدهد. در ناحیه ای که چربی زیاد برداشته شده فرورفتگی ایجاد میشود که شبیه به  حرف A است.

این عارضه با جابجا کردن چربی های طرفین این نقیصه و پر کردن این فرور فتگی با این چربی ها درمان می شود.

—————————————————————————

خونریزی زیر ملتحمه

ملتحمه يك لايه شفاف محافظ است كه سطح داخلي پلك ها و روي سفيدي كره چشم را مي پوشاند و باعث مرطوب نگهداشتن پلک و چشم می شود در ملتحمه رگ هاي خوني كوچك به مقدار زيادي وجود دارد. اين عروق شكننده بوده و به راحتي پاره شده و ايجاد خونريزي زير ملتحمه مي كنند. . بدنبال عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی بویژه اگر شلی پلک وجود داشته باشد و نیاز به  فیکس کردن  پلک تحتانی به لبه استخوان کاسه چشم باشد این عروق ممکن است پاره شده و خون به زیر لایه ملتحمه پخش شود اگرچه ظاهر اين خونريزي بسيار نگران كننده است، اما در اغلب موارد مشكل جدي وجود ندارد و خونريزي بعد از 3-2 هفته خود به خود جذب مي شود.اگر بیمار فشارخون بالا داشته باشد یا حین عمل فشار خونش بالا برود احتمال بروز این عارضه بیشتر خواهد بود.

این لکه قرمز یا خونی می تواند به تدریج در چند روز بعد از عمل گسترش یابد و تمامی سفیدی چشم را  بپوشاند.

این عارضه با درد یا تغییرات بینایی همراه نمی باشدو هیچ تاثیر منفی بر روی دید در آینده ندارد.

نیاز به درمان خاصی ندارد و خودبخود ظرف دو سه هفته بتدریج از بین می رود و رنگ قرمز ابتدا با جذب خون،  زرد رنگ شده و نهایتا" بطور کامل برطرف میشود.

————————————————————————–

 

یکی از عوارض نادر عمل زیبایی  پلک فوقانی ایجاد دوبینی در بیمار است و علت آن اصرار جراح در استفاده بیش از حد کوتر (ابزاری برای سوزاندن رگ) برای کنترل خونریزی عمقی از گوشه داخلی چشم می باشد که منجر به آسیب عضله عمقی چشم میشود در این شرایط دوبینی و لوچی که اغلب موقتی است ایجاد می گردد و بیمار سر خود را به طرف چشم لوچ خود قدری کج میکند.

ایران فیس لیفت

————————————————————————–

 تا ۶-۴ ماه بعد از عمل جراحی زیبایی  پلک فوقانی ممکن است چینهای پشت پلک نامتقارن باشد  و در این مدت چین پشت پلکها یکسان می شود ؛ اگر قرار بر اصلاح و تقارن سازی چین ها باشد این اقدام باید حداقل ۴ ماه بعد از عمل جراحی اولیه صورت گیرد.

منبع: Realself.com

ایران فیس لیفت

—————————————-

 

بسته نشدن کامل پلک فوقانی که لگوفتالموس (Lagophtalmos)  نامیده می شود یکی از عوارض عمل جراحی پلک فوقانی می باشد  که در چند روز اول بعد از عمل جراحی پلکها یک اتفاق طبیعی می باشد. این عارضه معمولاً ظرف ۴۸ ساعت بعد از عمل وقتی که ورم پلکها فروکش کرد و مواد بیحسی موضعی جذب شد؛ برطرف میگردد.

در حین عمل در حالیکه بیمار بیهوش یا نیمه بیهوش است لگوفتالموس تا ۳ میلیمتر طبیعی میباشد . با این وجود  لگوفتالموس در ایام ابتدایی بعد از عمل بیشتر از ۴ میلیمتر  یا لگوفتالموسهای مقاوم نشانه برداشتن بیش از حد پوست پشت پلک در حین عمل می باشد.

اگر جراح حین عمل متوجه شودکه پوست پشت پلک را زیاد برداشته است می تواند از همان پوست مقداری را پیوند بزند ولی اگر شک دارد که زیاد برداشته در اینصورت پوست پشت پلک را در محلول آب نمکی استریل تا ۳ هفته می تواند در یخچال نگاه دارد تا وقتی که ورمهای پشت پلک فروکش کرد از همان پوست که همرنگ و هم ضخامت پوست ناحیه است جهت پیوند استقاده نماید.

خوشبختانه اکثر لگوفتالموس های ناشی از عمل زیبایی پلک فوقانی با ماساژ دادن و گذشت زمان برطرف میگردد ؛ در این مدت باید از قرنیه با از داروهای خاص محافظت نماید.

منبع: Facial plastic surgery /Ifeolumipo Sofola

————————————————————

 

یکی از عوارض عمل زیبایی پلک ها ایجاد توده های کوچک زیرجلدی سفیدرنگ بدلیل مسدود شدن راه تخلیه غدد چربی عمدتا در پوست پشت پلک فوقانی می باشد. این توده موسوم به "میلیوم" بوده و در محل خط برش پشت پلک ایجاد میگرد.

جهت درمان آن پزشک با استفاده از سر سوزن ظریفی منفذی در آن ایجاد کرده و با فشار دادن ضایعه محتوای آن را تخلیه میکند.

روش دیگر کشیدن گاز استریل بر روی این ضایعه است که با این روش چربی تجمع یافته تخلیه خواهد شد.

بدنبال تخلیه چربی احتمال عود مجدد وجود دارد

منبع: De mere M, Wood T , Austin W. Eye complications with blepharoplasty or other eyelid surgery

ایران فیس لیفت