عوارض لیفت گردن

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن- دکتر فرناد کرمی فر

 

عارضه گردن مار کبری شدن

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن- دکتر فرناد کرمی فر

 

عارضه گردن مار کبری شدن

بدنبال لیفت قسمت تحتانی صورت و گردن ،  بدلیل لیپوساکشن  شدید و عمقی در قسمت میانی زیرچانه  ، بدون بهم نزدیک کردن عضات پلاتیسما در خط وسط گردن ممکن است  گودی در قسمت میانی زیر چانه  با برجستگی طرفین آن عارض شود که بدلیل شباهت این نقیصه با حالت گردن مار کبری در وقتی  که مار در وضعیت تدافعی و حمله است ، عارضه "گردن ماری کبری" خوانده میشود.

جهت درمان این نقیصه می بایست عضلات پلاتیسما  ( عضلات نازک قدام گردن ) از طریق برش کوچکی در زیر چانه با نخ بخیه بهم نزدیک شود که اصطلاحا" به آن " پلاتیسموپلاستی" گفته میشود و در صورت لزوم ممکن است جهت پر کردن فرورفتگی باقیمانده گرفت و تزریق  چربی نیز تواما" انجام شود.

گاها" بر اساس صلاحدید جراح برجستگی های طرفین گردن نیز لیپوساکشن جزیی میشود.

——————————

کبودی و تجمع لخته خون

تجمع لخته خون را که از این به بعد هماتوم می خوانیم شایع ترین عارضه لیفت صورت و گردن می باشد. هماتوم از نظر درمان به دو دسته تقسیم می شود گروه اول گروهی است که لخته خون باید بلافاصله تخلیه گردد و در گروه دوم حجم لخته خون کمتر بوده و بدون عمل جراحی می توان آنرا درمان نمود.

وقوع هماتوم بدنبال لیفت صورت در مردان بیشتر است و علت آن جریان خون بیشتر در صورت و گردن آقایان بدلیل وجود مقادیر خیلی بیشتر فولیکولهای مو می باشد.

تشکیل هماتوم عمدتا" بعلت کنترل ناقص عروق خونریزی دهنده در حین جراحی رخ میدهد ولی از سایر علل شایع آن تغییر قابل ملاحظه فشار خون در بعد از عمل جراحی و همچنین اختلالات انقعادی تشخیص داده نشده می باشد.

قبل از عمل ؛ از بیمار در خصوص اختلال انقعادی و سابقه خونریزی غیرعادی پرسیده می شود همچنین  درمورد مصرف داروهایی که روی عملکرد پلاکت ها تاثیر می گذارد از جمله آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی از جمله بروفن ؛ مفانمیک اسید و امثالهم سوال می شود.

بطور روتین قبل از عمل جراحی آزمایشات بررسی انعقاد خون در خواست میگردد.

برای تمامی بیماران 30 دقیقه قبل از عمل جراحی لیفت صورت و گردن بدون در نظر گرفتن آنکه آیا فشار خون بالا دارند یا خیر ؛ قرص کلونیدین تجویز میگردد تا در حین عمل فشار خون بیمار پایین بیاید و تا حدود 6 ساعت بعد از عمل جراحی نیز همچنان پایین بماند. دوز تجویزی این دارو در مردان دو برابر زنان می باشد.

در حین عمل سر تخت جراحی بالاتر برده می شود تا از این طریق  فشار خون وریدی کاهش یابد. از بیهوشی با داروهای  استنشاقی پرهیز می گردد. با داروهای تزریقی بیهوشی ، بیمار در هنگام بیدار شدن و در هنگام در آوردن لوله ای که درون نای وی قرار داده می شود احتمال وقوع سرفه یا زور زدن  کمتر است، واکنشهایی که خود می تواند باعث خونریزی وتشکیل هماتوم شود.

در هنگام جراحی هر اقدامی برای کنترل توقف خونریزی از عروق صورت میگیرد  و درخاتمه عمل نوار لاستیکی موسوم به " درن " درون زخم قرار داده می شود تا از تجمع مایع خونابه زیر پوست بلند شده حین جراحی جلوگیری شود. البته قرار دادن " درن " از بروز هماتوم جلوگیری نمیکند.

بعد از عمل جراحی باید هر اقدامی صورت گیرد تا فشار خون بیمار بطور ناگهانی بالا نرود لذا در جهت کنترل درد ، اضطراب و حالت تهوع  بیمار اقدامات درمانی صورت می گیرد.

عمده هماتومها در 12 ساعت اول بعداز عمل لیفت  اتفاق می افتتد البته معدود مواردی نیز بعد از دو روز بعد از جراحی رخ میدهند.

مهمترین نشانه هماتوم در حالت بزرگ شدن ، درد بویژه در یکطرف صورت و یا گردن می باشد.

گاها" تجمع خون یا همان هماتوم بصورت تورم و کبودی در داخل خود را نشان میدهد و اگر بزرگ شونده باشد ممکن است روی راه هوایی بیمار فشار بیاورد لذا باید بلافاصله اقدام به تخلیه آن شود.

اگر هماتوم بزرگ شونده در زیر پوست آنقدر فشار بیاورد که جریان خون آن ناحیه از پوست مختل گردد  در اینصورت برای جلوگیری از سیاه شدن پوست باید هماتوم سریعا" تخلیه شود.

برای تخلیه هماتوم ، بخیه ها باز شده و لخته خون بزرگ بطور کامل خارج میگردد بعد از آن زخم با سرم آب نمکی به مقدار فراوان شسته می شود تا لخته های کوچک خون نیز خارج شود. در این موارد رگ خونریزی کننده اکثرا" قابل رویت نمی باشد.

هماتومهای کوچکتر با حجم 20-2 سی سی معمولا" در خلف گوش و در روزهای سوم تا پنجم  بعد از عمل لیفت صورت و گردن دیده می شود. این چنین هماتوم هایی را تحت بیحسی موضعی تخلیه می کنند و برای جلوگیری از تشکیل مایع پر پروتئین (سروما) در محل هماتومها ، برای یکی دو روز " درن " قرار داده می شود.

هماتومهای خیلی کوچک را می توان بعد از 14-7 روزبعد از عمل جراحی وقتیکه لخته حالت روان پیدا کرده است با کمک سرنگ متصل به سوزن درشت تخلیه نمود. این نکته اهمیت دارد که این تخلیه با سرنگ در دو الی چهار روز بصورت متوالی ادامه یابد.

با مراقبت صحیح ؛ تشکیل هماتوم بدنبال لیفت صورت وگردن مشکل خاصی ایجاد نمی کند ولی اگر به تخلیه خون در مهلت مقتضی توجه خاص نگردد ممکن است لخته خون ارگانیزه گردد و باعث تغییر رنگ پوست و جمع شدگی پوست شود فرایندی که ممکن است چند ماه تا یکسال طول بکشد تا پوست بافت وظاهر طبیعی خود را مجددا" بدست بیاورد.

منبع:Aesthetic face & neck surgery -G. Latrenta

ایران فیس لیفت

————————————-

معادل لاتین: Neck lift complications

 

ادامه دارد