عوارض لیفت صورت

 

       

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن – دکتر فرناد کرمی فر

 

 

 

شایع ترین عارضه بجا ماندن اسکار (جوشگاه ) می باشد

 

       

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن – دکتر فرناد کرمی فر

 

 

 

شایع ترین عارضه بجا ماندن اسکار (جوشگاه ) می باشد

شایعترین عارضه جراحی لیفت صورت و گردن ایجاد اسکار ( جوشگاه) های قابل رویت و پهن می باشد. این عارضه وقتی بروز میکند که  فشار زیادی در محل برش  روی پوست وارد می آید. اغلب زمانی بروز میکند که جراح فقط پوست صورت و گردن را میکشد ( لیفت یک لایه ) بدون آنکه هیچ اقدامی بر روی لایه عضلانی زیرین نماید لذا تمامی فشار و کشش روی لبه  پوست بخیه شده وارد میگردد .

گاها" این عارضه در لیفت دو لایه نیز رخ میدهد در زمانی که نسبت برداشتن و کشیدن پوست نسبت به کشیدن لایه عضلانی زیرین آن خیلی بیشتر باشد که باز منجر به وقوع این عارضه میشود.

وقتی پوست زیادی برداشته میشود ، در زمان التیام فشار بر روی محل برشها آنقدر زیاد است که باعث می شود که دولبه پوست که بلافاصله بعداز عمل بخوبی در کنار هم قرار گرفته اند تدریجا" از هم فاصله بگیرند و خود را به صورت یک نوار با ظاهری متفاوت نشان دهد.

برای درمان این عارضه باید در صورت امکان  بافت اسکار تماما" برداشته شود و لایه عضلانی زیرین تا آنجا که میسر است کشیده شده و فیکس گردد بطوریکه لبه های پوست قبل از بخیه زدن بدون کمترین فشاری در کنار یکدیگر قرار گیرند.

————————————————————————————-

 

تغییر شکل نرمه گوش ( تغییر شکل گوش شیطانک ) از دیگر عوارض لیفت صورت است

گوش شیطونک یا Pixie ear به کشیدگی گوش بطرف پایین گفته میشود. این عارضه  بدنبال زیاد برداشتن پوست در هنگام لیفت صورت و گردن یا بعلت ریلاکس یا آزاد شدن کمپلکس SMAS/پلاتیسما ( لایه بافت همبند /عضلانی که لیفت صورت و گردن را حمایت میکند) رخ میدهد.در این عارضه زاویه محور طولی گوش با نرمه گوش تغییر میکند.

 

بدنبال لیفت صورت و گردن ممکن است گوش درجای طبیعی خود قرار داشته باشد ولی به مرور زمان که سفتی اولیه بافت  از بین میرود، نرمه گوش شروع به حرکت به سمت پایین رفتن میکند. علت این امر آنست که بعد از بین رفتن سفتی بافت لیفت شده ؛ عضلات گردن تمایل دارند که به جای اول خود بازگردند لذا باعث میشود که پوست گردن کشیده شده و به نرمه گوش فشار آورده آنرا به پایین بکشند.

این عارضه قابل درمان می باشد.

————————————————————————–

عارضه گردن مار کبری شدن

بدنبال لیفت قسمت تحتانی صورت و گردن ،  بدلیل لیپوساکشن  شدید و عمقی در قسمت میانی زیرچانه  ، بدون بهم نزدیک کردن عضات پلاتیسما در خط وسط گردن ممکن است  گودی در قسمت میانی زیر چانه  با برجستگی طرفین آن عارض شود که بدلیل شباهت این نقیصه با حالت گردن مار کبری در وقتی  که مار در وضعیت تدافعی و حمله است ، عارضه "گردن ماری کبری" خوانده میشود.

جهت درمان این نقیصه می بایست عضلات پلاتیسما  ( عضلات نازک قدام گردن ) از طریق برش کوچکی در زیر چانه با نخ بخیه بهم نزدیک شود که اصطلاحا" به آن " پلاتیسموپلاستی" گفته میشود و در صورت لزوم ممکن است جهت پر کردن فرورفتگی باقیمانده گرفت و تزریق  چربی نیز تواما" انجام شود.

گاها" بر اساس صلاحدید جراح برجستگی های طرفین گردن نیز لیپوساکشن جزیی میشود.

—————————————————————-

کبودی و تجمع لخته خون

تجمع لخته خون را که از این به بعد هماتوم می خوانیم شایع ترین عارضه لیفت صورت و گردن می باشد. هماتوم از نظر درمان به دو دسته تقسیم می شود گروه اول گروهی است که لخته خون باید بلافاصله تخلیه گردد و در گروه دوم حجم لخته خون کمتر بوده و بدون عمل جراحی می توان آنرا درمان نمود.

وقوع هماتوم بدنبال لیفت صورت در مردان بیشتر است و علت آن جریان خون بیشتر در صورت و گردن آقایان بدلیل وجود مقادیر خیلی بیشتر فولیکولهای مو می باشد.

تشکیل هماتوم عمدتا" بعلت کنترل ناقص عروق خونریزی دهنده در حین جراحی رخ میدهد ولی از سایر علل شایع آن تغییر قابل ملاحظه فشار خون در بعد از عمل جراحی و همچنین اختلالات انقعادی تشخیص داده نشده می باشد.

قبل از عمل ؛ از بیمار در خصوص اختلال انقعادی و سابقه خونریزی غیرعادی پرسیده می شود همچنین  درمورد مصرف داروهایی که روی عملکرد پلاکت ها تاثیر می گذارد از جمله آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی از جمله بروفن ؛ مفانمیک اسید و امثالهم سوال می شود.

بطور روتین قبل از عمل جراحی آزمایشات بررسی انعقاد خون در خواست میگردد.

برای تمامی بیماران 30 دقیقه قبل از عمل جراحی لیفت صورت و گردن بدون در نظر گرفتن آنکه آیا فشار خون بالا دارند یا خیر ؛ قرص کلونیدین تجویز میگردد تا در حین عمل فشار خون بیمار پایین بیاید و تا حدود 6 ساعت بعد از عمل جراحی نیز همچنان پایین بماند. دوز تجویزی این دارو در مردان دو برابر زنان می باشد.

در حین عمل سر تخت جراحی بالاتر برده می شود تا از این طریق  فشار خون وریدی کاهش یابد. از بیهوشی با داروهای  استنشاقی پرهیز می گردد. با داروهای تزریقی بیهوشی ، بیمار در هنگام بیدار شدن و در هنگام در آوردن لوله ای که درون نای وی قرار داده می شود احتمال وقوع سرفه یا زور زدن  کمتر است، واکنشهایی که خود می تواند باعث خونریزی وتشکیل هماتوم شود.

در هنگام جراحی هر اقدامی برای کنترل توقف خونریزی از عروق صورت میگیرد  و درخاتمه عمل نوار لاستیکی موسوم به " درن " درون زخم قرار داده می شود تا از تجمع مایع خونابه زیر پوست بلند شده حین جراحی جلوگیری شود. البته قرار دادن " درن " از بروز هماتوم جلوگیری نمیکند.

بعد از عمل جراحی باید هر اقدامی صورت گیرد تا فشار خون بیمار بطور ناگهانی بالا نرود لذا در جهت کنترل درد ، اضطراب و حالت تهوع  بیمار اقدامات درمانی صورت می گیرد.

عمده هماتومها در 12 ساعت اول بعداز عمل لیفت  اتفاق می افتتد البته معدود مواردی نیز بعد از دو روز بعد از جراحی رخ میدهند.

مهمترین نشانه هماتوم در حالت بزرگ شدن ، درد بویژه در یکطرف صورت و یا گردن می باشد.

گاها" تجمع خون یا همان هماتوم بصورت تورم و کبودی در داخل خود را نشان میدهد و اگر بزرگ شونده باشد ممکن است روی راه هوایی بیمار فشار بیاورد لذا باید بلافاصله اقدام به تخلیه آن شود.

اگر هماتوم بزرگ شونده در زیر پوست آنقدر فشار بیاورد که جریان خون آن ناحیه از پوست مختل گردد  در اینصورت برای جلوگیری از سیاه شدن پوست باید هماتوم سریعا" تخلیه شود.

برای تخلیه هماتوم ، بخیه ها باز شده و لخته خون بزرگ بطور کامل خارج میگردد بعد از آن زخم با سرم آب نمکی به مقدار فراوان شسته می شود تا لخته های کوچک خون نیز خارج شود. در این موارد رگ خونریزی کننده اکثرا" قابل رویت نمی باشد.

هماتومهای کوچکتر با حجم 20-2 سی سی معمولا" در خلف گوش و در روزهای سوم تا پنجم  بعد از عمل لیفت صورت و گردن دیده می شود. این چنین هماتوم هایی را تحت بیحسی موضعی تخلیه می کنند و برای جلوگیری از تشکیل مایع پر پروتئین (سروما) در محل هماتومها ، برای یکی دو روز " درن " قرار داده می شود.

هماتومهای خیلی کوچک را می توان بعد از 14-7 روزبعد از عمل جراحی وقتیکه لخته حالت روان پیدا کرده است با کمک سرنگ متصل به سوزن درشت تخلیه نمود. این نکته اهمیت دارد که این تخلیه با سرنگ در دو الی چهار روز بصورت متوالی ادامه یابد.

با مراقبت صحیح ؛ تشکیل هماتوم بدنبال لیفت صورت وگردن مشکل خاصی ایجاد نمی کند ولی اگر به تخلیه خون در مهلت مقتضی توجه خاص نگردد ممکن است لخته خون ارگانیزه گردد و باعث تغییر رنگ پوست و جمع شدگی پوست شود فرایندی که ممکن است چند ماه تا یکسال طول بکشد تا پوست بافت وظاهر طبیعی خود را مجددا" بدست بیاورد.

منبع:Aesthetic face & neck surgery -G. Latrenta

ایران فیس لیفت

————————————–

احساس گره نخ در لمس صورت

یکی از عوارض انجام لیفت صورت و گردن احساس گره نخ  و گاها" دردناک در لمس صورت می باشد. چنانچه از نخ های غیرقابل جذب پرولین استفاده شده باشد این گره را می توان 12-6 ماه بعد از عمل بدون هیچ نگرانی بابت تاثیر منفی روی نتیجه عمل برداشت و اگر از نخ های قابل جذب PDS استفاده شده باشد نیز گره خودبخود ظرف 6 ماه جذب میشود بدون آنکه بافت صورت به حالت اول خود بازگردد.

منبع: facial rejuvenation-shiffman/lam

———————————–

معادل لاتین: Face lift complications

ایران فیس لیفت