عوارض عمل زیبایی بینی

 

 

ملتحمه يك لايه شفاف محافظ است كه سطح داخلي پلك ها و روي سفيدي كره چشم را مي پوشاند و باعث مرطوب نگهداشتن پلک و چشم می شود در ملتحمه رگ هاي خوني كوچك به مقدار زيادي وجود دارد. اين عروق شكننده بوده و به راحتي پاره شده و ايجاد خونريزي زير ملتحمه مي كنند. .  بدنبال شکستن استخوانها در عمل زیبایی بینی این عروق ممکن است پاره شده و خون به زیر لایه ملتحمه پخش شود اگرچه ظاهر اين خونريزي بسيار نگران كننده است، اما در اغلب موارد مشكل جدي وجود ندارد و خونريزي بعد از 3-2 هفته خود به خود جذب مي شود.اگر بیمار فشارخون بالا داشته باشد یا حین عمل فشار خونش بالا برود احتمال بروز این عارضه بیشتر خواهد بود.

این لکه قرمز یا خونی می تواند به تدریج در چند روز بعد از عمل گسترش یابد و تمامی سفیدی چشم را  بپوشاند.

این عارضه با درد یا تغییرات بینایی همراه نمی باشدو هیچ تاثیر منفی بر روی دید در آینده ندارد.

نیاز به درمان خاصی ندارد و خودبخود ظرف دو سه هفته بتدریج از بین می رود و رنگ قرمز ابتدا با جذب خون،  زرد رنگ شده و نهایتا" بطور کامل برطرف میشود.

————————————————

 

عارضه " منقار طوطی"

عارضه  " منقار طوطی" بعد از عمل زیبایی بینی بدلیل شباهت قسمت بالای نوک بینی به  قوس منقار طوطی به این نام مصطلح شده است. این عارضه به دو علت ایجاد میگردد، علت اول کم کوتاه کردن پشت غضروف تیغه بینی می باشد که نتیجه آن ایجاد قوزی غضروفی در ناحیه بالای نوک بینی می باشد.

درمان این فرم " منقار طوطی" عمل جراحی اصلاحی و تراشیدن قوز غضروفی می باشد.

علت دوم این عارضه که در بینی های گوشتی رخ میدهد ،  برداشتن پشت  غضروف تیغه  بینی و ایجاد اسکار بافتی در بالای نوک بینی می باشد. در بینی های گوشتی بافت بینی ضخیم بوده و بخوبی با برداشتن غضروف و یا استخوان زیرینش جمع نمی شود و در محل برداشتن غضروف بافت اسکار ایجاد میشود که باعث گردن شدن نوک بینی می گردد.

برای جلوگیری از  این حالت ، بعد از عمل جراحی  ضمن آنکه زدن نوار چسب درست بالای نوک بینی در ایجاد بافت اسکار کمک میکند ؛ تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی از جمله تریامسینولون در جلوگیری و حتی در صورت تشکیل بافت اسکار ، در تحلیل آن کمک زیادی میکند. اگر با اقدام فوق حالت " منقار طوطی" برطرف نشد در آنصورت نیاز به عمل جراحی اصلاحی می باشد که در آن بافت اسکار در ناحیه بالای نوک بینی تا حدودی برداشته میشود و به اصطلاح بافت را نازک میکنند و بعد از عمل نیز باید نوار جسب بطور منظم استفاده شود و در صورت لزوم  تزریق تریامسینولن درون بافت بینی نیز انجام شود.

—————————————————–

عدم تقارن سوراخهای بینی

علل عدم تقارن سوراخ های بینی بدنبال عمل جراحی زیبایی علل مختلفی دارد به شرح ذیل:

1- یکی از علل شایع  ( شکل فوق) برداشتن غضروف تحتانی بینی بیش از اندازه توسط جراح می باشد که باعث می شود که جدار پره بینی ضعیف گردد و منجر به نزدیک شدن پره بینی به تیغه  بینی می گردد از طرفی جایگزین غضروف اضافی که برداشته شده بافت اسکار قرار می گیرد که به مرور زمان این بافت لبه بینی را به سمت بالا می کشد( در شکل فوق پره بینی راست بیمار مشخصا" ضعیف شده  و حالت خوابیده به خود گرفته است و لبه سوراخ بینی نیز بالا کشیده شده است).

2- یکی دیگر از علل برداشتن نامساوی پوست و غضروف از پره بینی می باشد در این حالت سوراخ های بینی از لحاظ شکل و اندازه با هم متفاوتند.

3- علت دیگر عدم تصحیح فاصله گرفتن غضروفی های میانی تشکیل دهنده کولوملا می باشد.

4- علت دیگر عدم تصحیح  انحراف قسمت پایینی بینی می باشد که به یک سمت رانده شده باعث می گردد که بافت نیز به همان طرف رانده شود و منجر به تغییر شکل سوراخ بینی و عدم تقارن سوراخهای بینی گردد.

————————————————-

چسبندگی درون حفره بینی

یکی از عوارض عمل جراحی بینی چسبندگی درون بینی می باشد که باعث مشکل تنفسی در یکطرف یا دوطرف بینی می شود  و تشخیص آن با معاینه و مشاهده چسبندگی  میسرمیباشد.علت این عارضه از بین رفتن لایه مخاطی درون بینی است که باعث چسبندگی  می شود.

جهت درمان این عارضه ؛ چسبندگی قطع گردیده و بمدت یک هفته لایه سیلاستیکی درون بینی قرار داده میشود این لایه اجازه نمیدهد که  دوطرف بینی بهم نزدیک شده و مجددا" چسبندگی ایجاد شود. در همین فاصله زمانی پوشش لایه مخاطی درون بینی ترمیم شده و دیگر مشکل تنفسی برطرف میشود و لایه سیلاستیکی برداشته می گردد.

شایعترین علت اختلال تنفسی بدنبال عمل زیبایی بینی تورم مخاط درون بینی است که تدریجا" برطرف میگردد.

ایران فیس لیفت

———————————————–

کوتاه شدن بیش از حد تیغه غضروفی

یکی از عوارض انجام عمل زیبایی بینی برداشتن ؛ کوتاه کردن بیش از حد تیغه غضروفی  بینی توسط جراح  است بطوریکه ستون میانی  دو حفره بینی که بطور طبیعی باید ۵-۳ میلیمتر در نمای نیمرخ مشخص باشد به سمت داخل رفته و مشابه بیمار فوق اثری از آن باقی نمی ماند.

خوشبختانه این عارضه قبل اصلاح است و بسته به شدت عارضه تکنیک درمانی خاص خود را می طلبد .

ایران فیس لیفت

———————————————-

عدم تقارن سوراخهای بینی ناشی از زیاد برداشتن غضروف پره بینی

چنانچه  جراح در هنگام عمل جراحی غضروف تشکیل دهند پره بینی را بیشتر از حد باریک کند عارضه آن بالا کشیدن شدن آن غضروف به سمت بالاست. علت آن جایگزین شدن بافت فیبروز بجای غضروف برداشته شده است و این بافت فیبروز ( بافت اسکار) است که غضروف را بالا می کشد.

این عارضه درمان خاص خود را دارد بدین ترتیب که گرفت غضروفی در محل بالا رفته سوراخ بینی قرار داده میشود.

در عکس فوق پره بینی طرف راست دچار همین مشکل است.

ایران فیس لیفت