تزریق پرکننده‌ها

کلاژن چیست؟

قبل از بررسی راه های متفاوت درمان چین و چروک پوست ابتدا باید دانست که چرا چروکها ایجاد میشوند. نقش اساسی در قوام پوست را کلاژن بعهده دارد. پوست کلاژن را میسازد و این کلاژن تحت تاثیر فاکتورهای درونی و بیرونی نظیر نورخورشید آسیب می بینند. وقتی این اتفاق می افتد سیستم حفاظتی که پوست را شاداب نگاه میدارد دچار مشکل شده و ضعیف میگردد و از آنجاست که خطوط ظریف و چروک صورت بروز میکند.

کلاژن چیست؟

قبل از بررسی راه های متفاوت درمان چین و چروک پوست ابتدا باید دانست که چرا چروکها ایجاد میشوند. نقش اساسی در قوام پوست را کلاژن بعهده دارد. پوست کلاژن را میسازد و این کلاژن تحت تاثیر فاکتورهای درونی و بیرونی نظیر نورخورشید آسیب می بینند. وقتی این اتفاق می افتد سیستم حفاظتی که پوست را شاداب نگاه میدارد دچار مشکل شده و ضعیف میگردد و از آنجاست که خطوط ظریف و چروک صورت بروز میکند.

کلاژن قوام پوست را می سازد و وجودش برای پوست سلامت و شاداب ضروری میباشد. به مرور زمان بدن ما بطور طبیعی  کلاژن از دست میدهد. وقتی که سطح کلاژن پوست کم میشود , پوست رطوبتش کمتر شده و ارتجاع پذیری خود را از دست میدهد. وقتی پوست جوان خاصیت ارتجاعی دارد بخوبی ساختمانهای صورت را احاطه میکند ولی با از دست دادن کلاژن پوست نازک میشود

 

نقش الاستین

همانند کلاژن ,  الاستین نیز نقش کلیدی برای یک پوست ارتجاع پذیر , سالم  و جوان را بازی میکند. با افزایش سن مقدار الاستین پوست که بدن آنرا بطور طبیعی می سازد کاهش می یابد.

وقتی مقدار الاستین پوست کاهش یافت  پوست شل میگردد. پوستی که قابلیت ارتجاعی نداشته باشد نمی تواند ساختمانهای  زیرینش شامل استخوانها و عضلات را محکم احاطه کند و حالت افتاده بخود می گیرد.

 

عوامل تسریع کننده از بین رفتن کلاژن

عوامل محیطی شامل زیاد در برابر نورخورشید قرار گرفتن یا اشعه ماورای بنفش تحت دستگاه های برنزه کننده باعث از بین رفتن کلاژن  پوست  شده منجر به پیری زودرس می گردد. سایر فاکتورهایی که باعث تخریب کلاژن  می شود عبارتند از آلودگی هوا ، استعمال دخانیات  و هوای سرد می باشد.

متاسفانه حالات مختلف صورت نیز باعث از بین رفتن کلاژن میشود. تقریبا" غیرممکن است که لبخند نزنیم ؛ نخندیم ؛ اخم نکنیم یا چشمان خود را جمع نکنیم. با هر حالتی که به صورت خود میدهیم کلاژن پوستمان تحلیل میرود.

بدنبال از بین رفتن کلاژن پوست  نشانه های پیری در صورت ظاهر میشود.

وقتی کلاژن در پوست گوشه بیرونی چشمها و پلک بالا و پایین تحلیل رفت  خطوط پنجه کلاغی ایجاد میشود و پلکها افتاده شده و پف پلک ایجاد می گردد.

خطوط پنجه کلاغی

همچنین کاهش کلاژن باعث ایجاد ناودان اشکی میشود ( فرورفتگی عمیق زیر کاسه چشم ). از بین رفتن کلاژن باعث افتادگی ابروها نیز میشود. وقتی ابروها به سمت پایین افتادگی پیدا میکنند مانند نقاب بالای چشم قرار میگیرند.

فقدان کلاژن باعث ایجاد خطوط خنده و ایجاد خطوط اطراف لبها نیز میشود.

خطوط دور لب

 

استفاده از پرکننده ها برای بازگرداندن حجم از دست رفته پوست یا پرکردن چین و چروکها استفاده میشود. مطالعات نشان میدهد که تزریق مواد پرکننده به زیر پوست با تحت کشش قرار دادن پوست یا اپیدرم و ایجاد آسیب بافتی در محل ورود سوزن ؛ ممکن است ساخت کلاژن را نیزتحریک شود.

مواد پرکننده زیادی در بازار وجود دارد که هریک با مزایا و عیوبی همراه هستند. هدف رسیدن به بهترین نتیجه با کمترین هزینه می باشد.

 

چه انتظاری در هنگام تزریق مواد پرکننده داشته باشید

– ناحیه ای که قرار است تزریق در آنجا صورت گیرد با پنبه آغشته به الکل تمیز میگردد سپس برای کاهش سوزش و درد تزریق کرم های بیحس کننده روی محل مالیده میشود یا اینکه روی ناحیه تزریق یخ گذاشته  یا با تزریق مستقیم ماده بیحسی بلوک عصبی انجام میشود.

– وقتی ناحیه مورد نظر بیحس شد ماده پرکننده از چند محل تزریق میگردد.

– ممکن است نیاز باشد که پزشکتان بعد از تزریق ماده پرکننده ، محل تزریق را ماساژ دهد . برخی پزشکان دستگاه ویبره کوچکی دارند که روی محل تزریق  قرار میدهند تا ماساژ از طریق آن انجام گردد.

– در صورت لزوم ناحیه تزریق دوباره با پنبه الکل تمیز میگردد.

– ممکن است لازم باشد که جهت به حداقل رسیدن تورم یا کبودی روی محل تزریق یخ یا پک حاوی مایع خنک قرارداده شود.

– کل زمان تزریق حدود 30-20 دقیقه طول میکشد.

 

نواحی که پرکننده تزریق میگردد

 – خطوط خنده ( چینهای نازولابیال): خط خنده از بینی تا گوشه لب امتداد می یابد. همه افراد خط خنده دارند فقط در عمق آن با هم فرق دارند. مهمترین علت ایجاد خط خنده ، پایین آمدن تدریجی چربی گونه است . افرادیکه پوست نازک دارند مستعد ایجاد چین و چروک زود هنگام می باشند. در برابر نور خورشید قرار گرفتن و یا حالاتی که در اثر لبخند زدن یا خندیدن در صورت ایجاد میگردد همه در بروز خط خنده ( چین نازولابیال) موثرند.

خط خنده ( چین نازولابیال)

 

خطوط ماریونت: این خطوط از گوشه لب ها به طرف پایین به سمت چانه امتداد پیدا میکنند . این خطوط حالت تقریبا عمودی دارند، گاها" اینطور بنظر میرسد که خطوط ماریونت در ادامه خطوط خنده قرار دارند.

این خطوط نامشان را از عروسکهای خیمه شب بازی ماریونت گرفته اند.

 

حاشیه ورمیلیون: این ناحیه حاشیه لبها میباشد ( ناحیه ای که لبها را مشخص میکند). ورمیلیون در واقع مرز بین مخاط و پوست لب می باشد که از یک گوشه تا گوشه دیگر لب امتداد دارد. در عکس زیر ورمیلیون مشخص شده است.

 

خطوط عمودی لب: این خطوط بیشتر در افرادی دیده میشود که سیگار می کشند و بصورت خطوط ظریفی بالای حاشیه ورمیلیون لبها جلب توجه میکند. وقتی که لبها حجم خود را از دست داده و باریک میشوند این خطوط بیشتر خود را نشان میدهند.

فاکتورهایی که باعث تشدید این خطوط می شوند عبارتند از : کاهش حجم لبها ، تحلیل رفتن استخوان و ساختمان  دندانها، کاهش قابلیت ارتجاعی پوست و استفاده مکرر از عضلات دور دهان ( از جمله پک زدن به سیگار). عکس زیر خطوط عمودی را نشان میدهد.

 

ناودان اشکی: این ناحیه نزدیک بینی و پلک تحتانی قرار دارد. کاهش حجم در این ناحیه منجر به گودی زیر چشمها میشود. هدف از پرکردن ناودان اشکی ، پرکردن گودی زیر چشم و بالا بردن گونه برای ایجاد ظاهر طبیعی تر می باشد. ناودان اشکی بخوبی به پرکننده هایی نظیر رستیلن (Restylane) و  ژوودرم (Juvederm) پاسخ میدهد.

تزریق چربی در ناودان اشکی بی نهایت می تواند مفید واقع گردد و ظاهر فرد را جوانتر می سازد.

 

خطوط اخم بین دو ابرو: این خطوط بدلیل انقباض عادتی عضلات کروگیتور ایجاد میشود . چنانچه این خطوط فقط در حالت اخم  کردن ایجاد شود در اینصورت  تزریق سم بوتولینوم موثر است ولی اگر در حالت بیحرکت صورت وجود داشته باشد تزریق پرکننده ترجیحا" بعد از تزریق سم بوتولینوم توصیه میگردد.

فلشها عضلات کروگیتور را نشان میدهند

 

خطوط پیشانی: این خطوط بصورت عرضی در پیشانی قرار می گیرند و بواسطه انقباض مکرر عضله فرونتالیس ایجاد می گردد. این خطوط ابتدا ظریف هستند ولی به مرور زمان با حجیم شدن عضلات فرونتالیس ، ضخیمتر وعمیقتر میگردند.

تزریق مواد پرکننده وقتی برای خطوط پیشانی توصیه میگردد که در حال بیحرکت صورت نیز وجود داشته باشند در اینصورت ترجیحا" بعد از تزریق سم بوتولینوم ، تزریق انجام میشود.