تزریق بوتاکس

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن- دکتر فرناد کرمی فر

 

نزریق بوتاکس متداولترین عمل غیرتهاجمی زیبایی می باشد. در دنیای زیبایی از بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چروک های صورت از جمله چروکهای عرضی پیشانی ; اخم بین دو ابرو ;  چروک کنار بیرونی چشم ( خطوط پنجه کلاغی) و خطوط دور گردن استفاده میشود.

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن- دکتر فرناد کرمی فر

 

نزریق بوتاکس متداولترین عمل غیرتهاجمی زیبایی می باشد. در دنیای زیبایی از بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چروک های صورت از جمله چروکهای عرضی پیشانی ; اخم بین دو ابرو ;  چروک کنار بیرونی چشم ( خطوط پنجه کلاغی) و خطوط دور گردن استفاده میشود.

در بیست سال گذشته , تیپ A سم بوتولیسم ( بوتاکس) در 200 تحقیق ارزیابی شده است  و برای بیش از یک دهه بر روی میلیونها نفر بطور گسترده ای استفاده شده است.

 

بوتاکس بصورت یخ زده نگاه داری میشود و در هنگام استفاده آنرا با مقدار مشخصی از سرم نمکی جهت تزریق آماده میکنند.

در آوریل 2002 اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) بوتاکس را برای درمان خط اخم متوسط تا شدید بین دو ابرو مورد تایید قرار داد. با این وجود از بوتاکس بصورت غیرتایید نشده ای برای سایر نواحی دیگر صورت نیز استفاده میشود.

همانگونه که گفته شد بوتاکس نام تجارتی تیپ A سم بوتولینوم می باشد. سم بوتولینوم توسط یک باکتری بنام کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد میشود و مسئول عفونت باکتریایی بنام بوتولیسم ( مسمومیت کشنده غذایی) می باشد.

باکتری کلستریدیوم بوتولینوم

علاوه بر استفاده از سم بوتولینوم برای کاهش خطوط و چروک صورت ; از این سم در سایر موارد پزشکی از جمله میگرن ; تعریق فراوان و اسپاسم (گرفتگی ) عضله نیز استفاده میشود.

در اواخر سال 1980 اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) استفاده از بوتاکس را برای کنترل بلفارواسپاسم ( جمع شدن غیر قابل کنترل پلکها) و استرابیسم ( لوچی چشم) تایید نمود.

بیمار مبتلا به بلفارواسپاسم

بیمار مبتلا به استرابیسم

نباید فراموش کرد که پزشکان زیبایی از سالها قبل از تایید بوتاکس توسط FDA از آن برای درمان موفق چروک و خطوط صورت استفاده می کرده اند.

 

کاندیداهای تزریق بوتاکس

کاندیداهای ایده آل برای تزریق بوتاکس افرادی هستند که چین و چروک در صورت داشته و تمایلی به انجام جراحی پلاستیک صورت نمی باشند.

 توصیه میگردد که در خانمهای باردار از تزریق بوتاکس پرهیز شود ; هر چند که اثرات آن بر روی جنین هنوز مشخص نمی باشد. برخی از بیماران عصبی عضلانی  نیز کاندید خوبی برای تزریق بوتاکس نمی باشند.

بوتاکس در تمامی افراد (زن و مرد) سنین بین 18 تا 65 ساله بطور موفقیت آمیزی تست شده است.

موارد مهمی که قبل از تزریق بوتاکس باید مورد توجه قرار گیرد

– عوارض تزریق بوتاکس و چگونگی اثر آن.

– اطمینان از آنکه پزشکتان در خصوص تزریق بوتاکس تجربه لازم را داراست.

– اگر باردارید یا فکر میکنید که ممکن است که باردار باشید از تزریق بوتاکس خودداری کنید.

– اگربه کودک خود شیر میدهید از تزریق بوتاکس پرهیز نمایید.

– اگر آنتی بیوتیک مصرف میکنید , پزشک خود را در خصوص آن مطلع کنید.

– اگر به داروهای آمینوگلیوکوزید از جمله جنتامایسین یا کلرامفنیکل حساسیت دارید پزشکتان را از این موضوع مطلع نمایید.

– اگر دچار بیماریهای عصبی عضلانی هستید پزشک خود را از این مشکلتان آگاه سازید.

 

ماندگاری اثر بوتاکس

اثر بوتاکس بدلیل تضعیف یا فلج کردن برخی عضلات یا بلوک برخی اعصاب می باشد. اثر بوتاکس حدود 4-3 ماه می باشد.

 

 

 

 

مزایای تزریق بوتاکس

– تزریق بوتاکس زمان زیادی را نمیگیرد و نیازی به بیحسی نمی باشد و بیمار می تواند تقریبا" بلافاصله فعالیت معمول خود را داشته باشد.

– اثرات تزریق بوتاکس در مدت زمان کوتاهی خود را نشان میدهد ( 5-3 روز بعد از تزریق) و برای 4-3 ماه دوام می آورد.

– تزریق را میتوان تکرار نمود و با تکرار تزریق ماندگاری بیشتر خواهد شد.

– با  تزریق بوتاکس در ناحیه زیربغل ; کف دست و پا تعریق در آن نواحی کاهش می یابد.

– با رفع چروک ظاهر پوست بهتر میگردد.

–  تزریق بوتاکس سردردهای میگرنی را تسکین می بخشد.

 

عیوب تزریق بوتاکس

– درد ; کبودی یا خونریزی در محل تزریق

– سردرد موقتی ممکن است رخ دهد.

– نتیجه تزریق موقتی است و بین 6-3 ماه باقی می ماند.

– در دراز مدت هزینه آن بالاست.

– عوارض جانبی شایع عبارتند از سردرد خفیف تا متوسط , حالت شبه آنفولانزا , افتادگی موقتی پلک , کج شدن موقتی دهان و تهوع.

– در کمتر از یک درصد بیماران احتمال افتادگی موقتی پلک وجود دارد.

– ممکن است ظاهر صورت غیرطبیعی شود بدلیل آنکه برخی نقاط صورت بیمار توسط بوتاکس بلوک میگردد.

– برخی از محققین بر این نظر هستند که چون برخی از نواحی صورت بیحرکت هستند لذا مغز جریان عصبی به سایر عضلات صورت که حرکت دارند می فرستد که ممکن است منجر به ایجاد چروک درآن نواحی گردد.

– در خانمهای باردار و شیرده نباید تزریق شود.

 

توصیه های قبل از تزریق بوتاکس

– تمامی بیماران که قرار است  برایشان بوتاکس تزریق گردد نباید از یک هفته قبل از تزریق داروهایی نظیر بروفن یا آسپرین مصرف کنند این اقدام برای به حداقل رساندن کبودی و خونریزی در محل تزریق می باشد.

– باید مطمئن بود که بوتاکس اصل باشد و شرکت سازنده آن شرکت Allergan باشد.

– روی بدنه ظرف آن ( ویال)  هولوگرام  Allergan چسبیده باشد و ضمن آنکه روی درپوش ظرف آن نام شرکت سازنده Allergan نوشته شده باشد.

 

با تزریق بوتاکس انتظار داشته باشید که:

– تزریق در 5 دقیقه انجام میشود و شما بلافاصله می توانید به سرکار خود رفته یا به فعالیتهای روزانه خود بپردازید.

– پزشکتان ممکن است بعد از تزریق بوتاکس از شما بخواهد عضلاتی که تزریق شده اند روزانه چند بار سفت و شل نمایید.

– از خوابیدن به روی صورت یا کیسه و لیف کشیدن صورت بعد از تزریق خودداری کنید.

– ممکن است عضلاتی که تزریق شده اند حالت گرفتگی موقتی پیدا کنند.

– ممکن است برای چند روز سردرد خفیف داشته باشید.

– ممکن است یک یا هر دو پلک شما بطور غیرارادی پایین تر قرار بگیرد. علت این امر تحت تاثیر قرار گرفتن عضلات بالا برنده پلک شما می باشد. این عارضه موقتی است و پزشک شما برایتان قطره چشمی تجویز میکند که شما باید از آن تا زمان رفع افتاگی پل بنا بر دستور پزشکتان استفاده کنید.

– اثر بوتاکس بر روی عضله تا 2 هفته  کامل میشود لذا اثر نهایی را بعداز دو هفته بعد از تزریق مشاهده خواهید کرد.

 

آشنایی با نحوه تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس , محل تزریق معمولا" با محلولهای حاوی الکل تمیز میگردد. بوتاکس با سوزن های ظریفی به عضلات خاصی تزریق می گردد که در اثر انقباض آن عضلات باعث ایجاد خط و خطوط و چروک در صورت میشود.

درمان موثر و بیخطر می باشد و بسته به وسعت ناحیه تزریق بین 5 تا 10 دقیقه طول میکشد.

تزریق بوتاکس سوزش مختصری بواسطه ورود سون نازک ایجاد میکند و اغلب نیازی به بیحسی نمیباشد با این وجود برخی از پزشکان از کرمهای موضعی بیحس کننده از جمله کرم EMLA در محل تزریق استفاده میکنند تا تزریق با کمترین ناراحتی برای بیمار انجام شو.

اگر کرم موضعی بیحسی در ناحیه تزریق مالیده نشود شما احساس سوزش مختصری در محل تزریق خواهید داشت.

اگر از کرم بیحسی EMLA استفاده شود بعد از پاک کردن ناحیه تزریق با محلولهای تمیز کننده , کرم EMLA  (حاوی لیدوکائین ) روی ناحیه مالیده شده و روی آن را به مدت 20 دقیقه با یک لایه گاز می پوشانند تا سریعتر اثر کند. بعد از 20 دقیقه تزریق بوتاکس صورت میگیرد.

 

قبل از تزریق پزشک از شما میخواهد که عضلات صورت خود را منقبض نمایید تا از این طریق محل دقیق تزریق ها مشخص شود.

فاکتورهایی نظیر سن , در معرض نور آفتاب قرار گرفتن و زمینه ارثی همگی در بروز چین و چروک صورت دخلیند همچنین منقبض کردن مکرر عضلات نیز خود باعث بروز چروک صورت میشود بعنوان مثال برخی از افراد هنگام خندیدن چشمان خود را نیز جمع میکنند که اصطلاحا" می گویند که با چشم می خندند , در این افراد چروکهای اطراف چشم زودتر و عمیقتر ایجاد میگردد.

 

چگونه بوتاکس اثر میکند

علت علمی انقباض عضلات آزاد شدن یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین از انتهای اعصاب  می باشد که روی عضلات اثر کرده باعث انقباض آنها میشود حال با تزریق بوتاکس اثر استیل کولین بلوک شده باعث میشود که عضلات بطور موقت فلج شوند.

 

دوران نقاهت بعد از تزریق بوتاکس

دوران نقاهت بدنبال تزریق بوتاکس کوتاه می باشد. شما می توانید بلافاصله بعد از تزریق فعالیت طبیعی و معمول خود را داشته باشید. تنها مواردی که توصیه میگردد آنست که بلافاصله بعد از تزریق دراز نکشید و در نواحی تزریق هیچگونه ماساژی داده نشود و در 24 ساعت اول بعد از تزریق از هر گونه فعالیت شدید بدنی خودداری گردد.

رقبای بوتاکس

 Dysport

Purex

Myobloc

Xeomin

 

Dysport

یک سم بوتولینوم تیپ A می باشد که توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده مورد تایید قرار گرفته است. دیسپورت چندین سال است که در اروپا تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

دیسپورت تحت نام Reloxin نیز در بازار عرضه میشود.

– دیسپورت مشابه بوتاکس عمل کرده با جلوگیری از انتقال ماده شیمیایی استیل کولین , انقباض عضله را مهار و آنرا موقتا" فلج می سازد.

– اثر دیسپورت برای 6-4 ماه باقی می ماند و برای اینکه چین و چروک صورت مجددا" عود نکند نیاز به تکرار تزریق است.

– تکرار تزریق دیسپورت اثر تجمعی دارد به این مفهوم که با تزریق مکرر دیسپورت مقدار کمتری از دیسپورت را می توان به عضله با همان تاثیر قبلی تزریق نمود.

– دیسپورت اخیرا" توسط شرکت Johnson & Johnson  در آریزونای آمریکا تولید میگردد.

– دیسپورت از سال 1991 در بیش از 23 کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تفاوتهای  دیسپورت و بوتاکس

– گرچه هردو تیپ A سم بوتولینوم می باشند ولی غلظت پروتئین بوتاکس بیشتر است لذا  دیسپورت آنتی ژن کمتری داشته که سیستم ایمنی فرد را کمتر تحریک میکند تا آنرا از بین ببرد. به همین علت ماندگاری دیسپورت نسبت به بوتاکس بیشتر است.

– بوتاکس در ویالهای 200 و 100 واحدی و دیسپورت در ویال های 300 و 500 واحدی توزیع می گردد. بخاطر همین اختلاف واحد در هر ویال است که دوزهای تزریقی دیسپورت و بوتاکس با هم فرق می کند به عبارت دیگر یک واحد بوتاکس تقریبا" معادل 3-2.5 واحد دیسپورت است. به قولی واحد تزریقی دیسپورت باید دو و نیم تا  سه برابر واحد تزریقی بوتاکس باشد تا اثر یکسان داشته باشند.

                                                

 

برخی مطالعات نشان داده است که اگر دیسپورت به نسبت دو و نیم به یک بوتاکس تزریق شود در بعضی نواحی خاص غیرموثر واقع میشود در صورتیکه اگر نسبت چهار به یک تزریق شود منجر به بروز عوارض جانبی میگردد. در این مطالعات نشان داده شد که اگر دیسپورت به نسبت دو و نیم به یک بوتاکس به عضلات پیشانی تزریق شود اثر کاملی نشان نخواهد داد در صورتیکه جهت درمان تعریق فراوان کف دست اگر دیسپورت به نسبت 4 به 1 بوتاکس به دست تزریق شود باعث افزایش تضعیف عضلات دست میگردد.

سایر تفاوتهای بین دیسپورت و بوتاکس شامل شروع اثر – عوارض – سرعت انتشار سم – ماندگاری اثر و بیخطر بودن آنست.

از نواحی که هم بوتاکس و هم دیسپورت تزریق میشود و بخوبی  نیز جواب میدهد خطوط بین دو ابرو می باشد.

چون دیسپورت غلظت پروتئین کمتری دارد لذا بدنبال تزریق نسبته به بوتاکس سریعتر در محل تزریق منتشر میگردد که با نتایج مثبت و منفی همراه می باشد. جنبه مثبت این سرعت انتشار آنست که عضلات بزرگ از جمله پیشانی یا زیربغل ( جهت کنترل عرق) به تزریق های کمتری احتیاج دارد لذا برای بیمار ناراحتی , تورم و کبودی کمتری ایجاد میکند.

جنبه منفی این انتشار سریع دیسپورت آنست که ممکن است به نواحی ناخواسته تاثیر منفی گذاشته از جمله باعث تاری دید  و افتادگی ابرو شود.

سایر نکات قابل توجه

– وقتی محلول دیسپورت آماده شد 8 ساعت برای تزریق آن فرصت وجود دارد در صورتیکه محلول بوتاکس باید ظرف 4 ساعت تزریق شود وگرنه خاصیت خود را از دست میدهد.

– بوتاکس باید در فریزر نگاه داری شود در صورتیکه دیسپورت را میتوان در یخجال نگاه داشت.

– دیسپورت حاوی قند لاکتوز است در صورتیکه بوتاکس قند گلوکز دارد.

محاسن دیسپورت

در بررسی های انجام شده نشان داده شده است که میتوان دیسپورت را می توان در دوزهای مختلف به بیمار تزریق نمود در صورتیکه در مورد بوتاکس محدودیت دوز تزریقی وجود دارد به این مفهوم که بوتاکس را از مقدار بیشتری اگر تزریق کنیم منجر به بروز عوارض جانبی میشود.

همچنین نشان داده شده است که بدنبال تزریق دیسپورت آنتی بادی های خنتی کننده قابل ملاحظه ای ایجاد نمیشود ولی چنانچه اگر آنتی بادی برعلیه سم ایجادشد اثرات دیسپورت بر روی عضله در تزریقات بعدی کاهش می یابد.

از نظر میزان تاثیر بر مردان و زنان ,  اختلاف اثر دیسپورت بعلت حجم بیشتر عضله در مردان است لذا بعنوان مثال در مردان که عضلات ناحیه بین دو ابرویشان حجیم است نیاز بیشتری به دیسپورت دارند در صورتیکه در زنان که عضلات  بین دو ابرو ضعیفتر است نیاز به مقدار کمتری دیسپورت می باشد نتیجه اینکه اثر دیسپورت در مردان برابر زنان است.

 

عوارض جانبی دیسپورت

– احساس سوزش در محل تزریق

– تورم یا کبودی

– بیحسی موضعی در اطراف ناحیه تزریق

– تهوع

– سردرد موضعی

– بعلت انتشار سریع دیسپورت احتمال افتادگی ÷لک و گرفتاری سایر عضلات  مجاور محل تزریق نسبت به بوتاکس بیشتر است

 

شروع اثر و ماندگاری دیسپورت نسبت به بوتاکس

 دیسپورت نسبت به بوتاکس سریعتر اثر میکند معمولا" 2-1 روز بعداز تزریق اثر آن قابل رویت خواهد بود در صورتیکه اثر بوتاکس 5-3 روز بعد ازتزریق اثرش مشاهده میشود.

ماندگاری دیسپورت نسبت به بوتاکس بیشتر است و احتمال ایجاد آنتی بادی بر علیه آن نیز نسبت به بوتاکس کمتر است.

 

بزرگترین مزایای دیسپورت

– ارزانتر بودن هزینه درمان با آن نسبت به بوتاکس

–  سرعت اثر آن

– ماندگاری بیشتر

 

 

نوروتوکسین Purtox

رقیب جدید بوتاکس پیورتوکس می باشد و همانند بوتاکس تیپ A  سم بوتولینوم می باشد و توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. پیورتوکس (Purtox)  نامش را از Pure (خالص بودن) میگردد زیرا هیچیک از کمپلکسهای پروتئینی هماگلوتینین را ندارد.

پیورتوکس همانند دیسپورت و Xeomin ( رقیب دیگر بوتاکس) غلظت بالاتری از آلبومین انسانی را داراست و بررسی ها نشان داده است که شروع اثر آن نسبت به بوتاکس زودتر می باشد. از پیورتوکس  همانند بوتاکس و دیسپورت برای رفع چین و چروکهای صورت که ناشی از فعالیت عضلات می باشد استفاده میشود.

پیورتکس توسط شرکت Mentor تولید میشود و در ویال های 100 واحدهای عرضه میشود.

 

شروع اثر و ماندگاری پیورتوکس

شروع اثر پیورتوکس 3 روز بعد از تزریق می باشد و اثر آن تا 180 روز بعد از تزریق باقی می ماند.

 

مواردیکه نباید از پیورتوکس استفاده شود

– حساسیت به ماده فعال سم بوتولینوم

– چنانچه بیمار دچار اختلالات عضلانی می باشد از جمله ابتلا به میاستنی گراو یا سندرم ایتون – لامبرت

– وجود عفونت در محل مورد نظر تزریق

 

مقایسه پیورتوکس با بوتاکس

– پیورتوکس نسبت به بوتاکس اثرش سریعتر می باشد و بدلیل آنکه آنتی ژن کمتری دارد احتمال ایجاد مقاومت نسبت به آن کمتر است.

 

تزریق نورتوکسین Xeomin

گزیومین سم بوتولینوم تیپ A بوده که در انگستان توسط شرکت Mers ساخته میشود و این محصول مورد تایید اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) قرار گرفته است.

 

شروع اثر گزیومین و ماندگاری آن

بطور متوسط شروع اثر گزیومین 4 روز بعد از تزریق مشاهده میشود و اثر آن برای 4-3 ماه باقی می ماند ولی ممکن است بطور قابل ملاحظه ای اثرش بیشتر یا کمتر بماند.

 

نکاتی دیگر در مورد گزیومین

– چنانچه ویال آن باز نشده است می توان آن را تا 3 سال نگاه داشت.

– اگر ویال آن باز شود تا 24 ساعت در درجه حرارت 8-2 درجه سانتیگراد می توان آنرا نگاه داشت ولی از نظر تکنیکی تزریق بهتر است که بلافاصله انجام گردد.

– ویال باز نشده را در دمای بالاتر از 25 درجه قرار ندهید

 

مواردیکه نباید از گزیومین استفاده شود

– حساسیت به ماده فعال سم بوتولینوم

– چنانچه بیمار دچار اختلالات عضلانی می باشد از جمله ابتلا به میاستنی گراو یا سندرم ایتون – لامبرت

– وجود عفونت در محل مورد نظر تزریق

 

مواردیکه گزیومین باید با احتیاط مصرف شود

– وجود هرگونه اختلال انعفادی

– اگر بیمار تحت درمان با داروهای ضدانعقادی می باشد

– اگر بیمار دچار نقص عملکرد عصبی عضلانی می باشد

– اگر عضله ای که قرار است در آن تزریق شود بشدت ضعیف یا کم حجم بنظر میرسد.

 

Myobloc

مایوبلاک که  نوروبلاک (Neurobloc) نیز نامیده میشود جهت درمان چروک صورت استفاده میشود و توسط شرکت Solstice تولید میشود و تزریق مایوبلاک مشابه بوتاکس می باشد یعنی اینکه هر دو محصول باید با سرم نمکی آماده شوند و با سوزن بسیار ظریف تزریق گردند.

برخلاف بوتاکس که تیپ A سم بوتولینوم می باشد  , مایوبلاک تیپ B سم بوتولینوم است.

 

مزایای مایوبلاک

– مایوبلاک نسبت به بوتاکس ارزانتر است.

– مایوبلاک را نسبت به بوتاکس میتوان به مدت طولانی تری نگاه داشت

 

معایب مایوبلاک

– نسبت به بوتاکس ماندگاری کمتری دارد

– به علت اینکه اسیدیته آن قدری بیشتری است لذا در محل تزریق ایجاد سوزش بیشتری میکند.

 

نحوه اثر مایوبلاک

مایوبلاک انقباض عضلات را با بلوک کردن یک انتقال دهنده عصبی ( ماده شیمیایی استیل کولین ) مهار میکند. این ماده شیمیایی به مغز می گوید که فرمان دهد تا عضلات جهت یک حرکت خاص منقبض شوند.

تزریق مایوبلاک در اطراف نواحی که نیاز به درمان دارد می تواند انقباض عضلات را کاهش دهد که منجر به کاهش خطوط ظریف و چروک ها میشود.

ماندگاری مایوبلاک معمولا" 3 ماه است بعداز آن خطوط ظریف و چروکها مجددا" ظاهر میشوند.

مایوبلاک به اندازه بوتاکس ماندگاری ندارد

 

عوارض جانبی مایوبلاک

عوارض جانبی مایوبلاک مشابه بوتاکس می باشد که عبارتند از:

– تهوع

– احساس سوزش در محل تزریق

– سردرد

– احساس ناراحتی خفیف و جزیی در محل تزریق

 

مواردیکه باید احتیاط شود

– اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید یا اینکه بچه شیر میدهید

– اگر شما دارویی مصرف میکنید چه شیمیایی و چه گیاهی

– اگر حساسیت دارویی یا غذایی یا به مواد دیگر دارید

– اگر بیماری عصبی عضلانی دارید یا اینکه دچار تشنج میشود یا اختلالات خونریزی دهنده – بیماری قلبی – ضعف شدید عضلات ناحیه  تزریق دارید

– اگر در محل تزریق دچار التهاب – اسکار یا هر بیماری پوستی دیگر هستید

– اگر در چهار ماه گذشته تزریق سم بوتولینوم از جمله بوتاکس داشته اید.

– اگر داروهایی نطیر جنتامایسین – کلیندامایسین – منیزیم – داروهای مهارکننده عصبی عضلانی یا کینیدین مصرف میکنید .

 

تفاوتهای بین مایوبلاک و بوتاکس

– مایوبلاک از تیپ B باکتری کلستریدیوم بوتولینوم مشتق میشود در صورتیکه بوتاکس از تیپ A مشتق میگردد.

– از لحاظ اندازه مولوکولی نیز این دو با هم تفاوت دارند

– مایوبلاک ماندگاری کمتری نسبت به بوتاکس دارد

– مایوبلاک باعث خشکی دهان میشود در صورتیکه بوتاکس باعث چنین عارضه ای نمیشود.

– مایوبلاک در برخی اختلالات نسبت به بوتاکس موثرتر واقع میگردد از جمله دیس تونی ( یک اختلالال عصبی که باعث انقباضات غیرارادی عضله یا پرش اندام میشود)  و تعریق غیرطبیعی.

ایران فیس لیفت

———————————————————

با تزریق سم بوتولینوم از جمله بوتاکس و دیسپورت میتوان چشمها را تا حدودی درشت تر نمود.

منبع: midface and periocular rejuvenation; Anthony Sclafani

ایران فیس لیفت

——————————————————–